Աշխարհի ամենահին՝ ավելի քան 6000 տարվա վաղեմության գինեգործական համալիրը Արենիի քարանձավում հայտնաբերվել է դեռեւս 2007 թվականին՝ այսինքն 5500-ամյա կոշիկի հայտնաբերումից շուրջ մեկ տարի առաջ։ NEWS.am-ի թղթակցին այս մասին հայտարարեց համալիրը հայտնաբերած հայ-ամերիկյան-իռլանդական համատեղ արշավախմբի ղեկավար Բորիս Գասպարյանը։
«Մենք նախկինում էլ ենթադրում էինք, որ գործ ունենք գինեգործական ամենահին համալիրի հայտնաբերման փաստի հետ եւ բազմիցս հայտարարել ենք այդ մասին,սակայն այժմ՝ շուրջ 21 լաբորատորիաների կողմից անցկացված ուսումնասիրությունների արդյունքների համաձայն կարող ենք առավել լիարժեք եւ ի լուր աշխարհի բարձրաձայնել այս մասին»,-ասաց Գասպարյանը։
Հարցին, թե գինեգործական հնագույն համալիրի հայտնաբերումը կարո՞ղ է հնարավորություն տալ պնդելու, որ Հայաստանը գինեգործության բնօրրանն է, արշավախմբի ղեկավարը նկատեց. «Ոչ, նման բան չի կարելի պնդել։ Դա ուղղակի առավել ռեգիոնալ բնույթի փաստ է։ Պարզապես մեր բախտը բերել է. մենք ունենք այնպիսի բնագիտական սկզբնաղբյուր, որը թույլ է տալիս լուսաբանել այս հարցը։ Միաժամանակ գրեթե բացառվում է, որ Երկրագնդի մեկ այլ կետում նման մեկ այլ համալիր հայտնաբերվի, որովհետեւ խաղողի եւ նրա վայրի տեսակների մշակումը կատարվել է հենց այս տարածաշրջանում»,- հիշեցրեց Բորիս Գասպարյանը։
Նա նաեւ տեղեկացրեց, որ 2011-ին նախատեսված աշխատանքների ժամանակ փորձ է արվելու հարեւան քարայրներում ստուգողական պեղումներ իրականացնել՝ հասկանալու համար Արենին բացառություն  է, թե նման համալիրներն այդ տարածքի առանձնահատկություններից են։
Նշենք, որ խոսքը միեւնույն՝ Արենի-1 քարանձավի մասին է, որտեղից 2008 թվականի սեպտեմբերին պեղվել էր աշխարհում ամենահին՝ավելի քան 5500 տարեկան կաշվե կոշիկը։

Самый древний комплекс виноделия в возрасте 6000 лет был обнаружен еще в 2007 году в пещере Арени, то есть за год до обнаружения 5500-летней обуви. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил руководитель армяно-американо-ирландской совместной экспедиции Борис Гаспарян.
«Мы и раньше предполагали, что имеем дело с фактом обнаружения самого древнего комплекса виноделия, однако сейчас, согласно итогам исследований 21 лаборатории, можем более полноценно и во всеуслышание заявить об этом на весь мир», - сказал Гаспарян.
На вопрос о том, возможно ли, что обнаружение самого древнего комплекса виноделия даст возможность утверждать, что Армения является родиной виноделия, руководитель экспедиции сказал: «Нет, такое нельзя утверждать. Это просто факт регионального характера. Просто нам повезло, у нас есть такой первоисточник, который предоставляет возможность освещать этот вопрос. Одновременно, почти исключено, что в другой точке Земного шара был бы обнаружен идентичный комплекс, так как виноград и обработка его диких видов была осуществлена именно в этом регионе».
Он также сообщил, что в 2011 году будут проведены разведывательные работы в соседних пещерах, чтобы понять является ли Арени исключением, или же такие комплексы являются особенностью данной местности.
Отметим, что речь идет о той же пещере Арени-1, где в сентябре 2008 года была обнаружена самая древняя в мире обувь в возрасте более 5500 лет.