Եվրոպայի Խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանը կայանալու է Ստրասբուրգում հունվարի 24-ից 28-ը:
Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր, եվրաինտեգրացիայի հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, հունվարյան նստաշրջանի օրակարգում Հայաստանին անմիջականորեն վերաբերող հարցեր չկան: Սակայն, ըստ նրա, կան հարցեր, որոնք այս կամ այն կերպ կարող են արծարծել հայկական կողմին հետաքրքրքող թեմաներ:
«Անձամբ ես մտադիր եմ ելույթ ունենալ երեք հարցերով՝ Եվրոպայի Խորհրդի կառուցվածքի բարեփոխումների, ներգաղթի խնդիրների եւ ԵԽ անդամ-պետությունների միջեւ ռազմական հանցագործների փոխանակման խնդիրների հարցերով»,- հաղորդել է Զոհրաբյանը:
Նա նշել է նաեւ, որ հունվարից ԵՄ նախարարների կոմիտեի նախագահությունն անցնում է Թուրքիային: «Կառույցն ընթացիկ տարվանից գլխավորելու է Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն: ԵԽԽՎ հունվարյան նստաշրջանին նախատեսվում են Դավութօղլուի եւ Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի ելույթները, նրանք ներկայացնելու են ԵԽ Նախարարների կոմիտեի կառավարման իրենց տեսլականը Թուրքիայի նախագահության ընթացքում»,- ասել է Զոհրաբյանը եւ հավելել, որ մտադիր է հայ ժողովրդին հուզող մի քանի հարցեր հղել ինչպես Թուրքիայի նախագահին, այնպես էլ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարին:

Winter session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) opens in Strasbourg on January 24-28.
Naira Zohrabyan, member of the Armenian delegation to PACE and head of the European integration committee, told NEWS.am that there are no issues directly referring to Armenia on the agenda. However, she noted there are certain issues that somehow affect problems the Armenian side is interested in. “I intend to voice three problems – structural reforms in the Council of Europe, migration problems and issues related to exchange of prisoners of war between CoE member states,” Zohrabyan said.
She also recalled that in January Turkey takes over chairmanship in the CoE ministerial committee. “The committee will be headed by Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu. Turkish FM and President Abdullah Gul plan to deliver speeches during January session of the PACE,” Zohrabyan noted, stressing she intends to direct a number of crucial issues for the Armenian people to the Turkish President and Foreign Minister.