Հայաստանում 2017 – 2018 թվականներին գրանցվել են այնպիսի կլիմայական անոմալիաներ, որոնք տառացիորեն մտել են օդերեւութաբանության պատմության մեջ: Այս մասին մարտի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի ԱԻՆ «Հայպետհիդրոմետ» ծառայության Օդերեւութաբանական կանխատեսումների կենտրոնի ղեկավար Գագիկ Սուրենյանը:
Նրա խոսքով՝ 2017 թվականին չափազանց ցուրտ ձմեռ էր, իսկ ամառը՝ չափազանց շոգ ու երաշտային, ինչը բերեց աննախադեպ անտառային հրդեհների: Իսկ ահա 2018-ի ձմեռը չափից ավելի տաք է: Այսպես՝ հունվարին հանրապետության ամբողջ տարածքում միջին ջերմաստիճանը նորմայից 5-6 աստիճանով բարձր է եղել: Ինչպես նշեց օդերեւութաբանը, առավել տաք է եղել Արարատյան դաշտավայրում: Այստեղ հունվարին գրանցվել են ջերմաստիճանային ռեկորդներ՝ +15 աստիճան: Ըստ որում՝ օդերեւութաբանական դիտարկումների պատմության մեջ փետրվարը ամենատաքն է եղել՝ օդի ջերմաստիճանը կլիմայական նորմայից բարձր է եղել 6-8 աստիճանով:
Խոսելով ընթացիկ ամսվա մասին՝ Սուրենյանը հայտնեց, որ մարտի 18-ից 22-ը հանրապետությունում միջին ջերմաստիճանը նորման գերազանցել է 12-15 աստիճանով: Հատկապես շոգ է եղել Մեղրիում, որտեղ ջերմաստիճաը հասել է մինչեւ +25+26 աստիճանի: Այս ամենը հանգեցրել է հանրապետությունում պտղատու ծառերի ժամկետից ամբողջ 40 օրով վաղ ծաղկելուն: «Արարատյան դաշտավայրում ծիրանենիները ծաղկում են միջինը ապրիլի 5-ից 10-ը, բայց այս տարի ծաղկել են մարտի 8-9-ը: Կարելի ասել, որ սա վերջին 100 տարում ամենավաղ ժամկետն է»,- հավելեց օդերեւութաբանը:
Ինչպես նշեց Գագիկ Սուրենյանը, մարտին ցրտահարության վտանգը, բարեբախտաբար, հիմնականում անցել է:
Նա նաեւ հիշեցրեց, որ 1961 թվականից մարտի 23-ին նշվում է Օդերեւութաբանի միջազգային օրը՝ գործընկերներին շնորհավորելով մասնագիտական տոնի առիթով:

В 2017 – 2018 годах в Армении были зафиксированы такие климатические аномалии, которые буквально вошли в историю гидрометеорологии. Об этом заявил на встрече с журналистами 23 марта глава Центра метеорологических прогнозов службы «Гидромет» МЧС Армении Гагик Суренян.
По его словам, в 2017 году была чрезвычайно холодная зима, а лето оказалось крайне жарким и засушливым и привело к беспрецедентным лесным пожарам. А вот зима 2018 года оказалась крайне теплой. Так, в январе средняя температура по республике выла выше нормы на 5 – 6 градусов. Наиболее тепло, как отметил синоптик, было в Араратской долине. Здесь в январе зафиксированы температурные рекорды в +15 градусов. При этом февраль стал самым теплым в истории метеонаблюдений: температура воздуха оказалась выше климатической нормы на 6 – 8 градусов.
Говоря о текущем месяце, Суренян сообщил, что с 18 по 22 марта средняя температура в республике превысила норму на 12 – 15 градусов. Особенно жарко было в Мегри, где температура доходила до +25+26 градусов. Все это привело к тому, что плодовые деревья в республике расцвели раньше срока на целых 40 дней. «В среднем абрикосовые деревья в Араратской долине расцветают с 5 по 10 апреля, но  в этом году они расцвети  8 – 9 марта. Можно сказать, что это самый ранний срок за последние сто лет», - добавил синоптик.
Как заметил Гагик Суренян, угроза заморозков в марте к большой радости в основном миновала.
Он также напомнил, что 23 марта с 1961 года отмечается  Международный день гидрометеоролога, поздравив коллег с профессиональным праздником.