«ՎիզաՄետրիկ» ընկերությունը, որը Գերմանիայի դեսպանատան փոխարեն կզբաղվի Շենգեն վիզա ստանալու դիմումների ընդունմամբ, ռուս-թուրքական կոնսորցիում է: Մարտի 28-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս տեղեկությունը հաստատեց Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերը:
Դեսպանը նշեց, որ ընկերության հոլդինգը տեղակայված է Թուրքիայում: Ընկերությունն այս ոլորտում մեծ փորձ ունի եւ շահել է Հայաստանում ու Միջին Ասիայում ծառայությունների մատուցման մրցույթում: «Մրցույթի արդյունքների վրա չի ազդել այն փաստը, թե այս ընկերությունը կոնկերտ որտեղից է: Ցանկանում եմ ձեզ հանգստացնել՝ անձնական տվյալների պաշտպանությունը մեզ համար բարձրագույն արժեք է»,- հավաստիացրեց Մաթիաս Քիսլերը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանում «ՎիզաՄետրիկ»-ի գրասենյակի համակարգողն է լինելու Լիլիթ Գեւորգյանը, եւ բոլոր աշխատակիցները նույնպես հայեր են:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի ապրիլի 3-ից սկսած Շենգեն վիզա ստանալու (Գերմանիա, Բելգիա, Նիդերլանդներ, Լյուքսեմբուրգ, Ավստրիա եւ Շվեդիա այցելելու նպատակով) դիմումները կընդունվեն ոչ թե Գերմանիայի դեսպանատանը, այլ ծառայություն մատուցող «ՎիզաՄետրիկ» առանձին ընկերությունում:

Сервисная компания «ВизаМетрик», которая будет заниматься принятием заявлений на получение Шенгенских виз вместо посольства Германии, является российско-турецким консорциумом. Эту информацию ходе пресс-конференции 28 марта подтвердил посол Германии в Армении Маттиас Кислер.
Посол отметил, что холдинг компании расположен в Турции. Компания имеет большой опыт в этой сфере, и выиграла тендер на предоставление услуг в Армении и Средней Азии. «На результаты тендера не повлиял тот факт, откуда именно эта компания. Хочу вас успокоить: защиты личных данных – высшая ценность для нас»,- заверил Маттиас Кислер.
Он также добавил, что координатором офиса «ВизаМетрик» в Армении будет Лилит Геворкян, и все сотрудники также армяне.
Напомним, что начиная с 3 апреля 2018 года, заявления на получение Шенгенской визы (для посещения Германии, Бельгии, Нидерландов, Люксембурга, Австрии и Швеции) будут приниматься не в посольстве Германии, а в отдельной сервисной компании «ВизаМетрик».