«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը Սիրիայում ջախջախված է, սակայն զգալի պոտենցիալ է պահպանել եւ կարող է հարձակումներ կատարել աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում: Այս մասին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է միջազգային անվտանգության մոսկովյան համաժողովի մասնակիցներին հղած ողջույնի խոսքում: Պուտինի ողջույնի խոսքն ընթերցել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշեւը, փոխանցում է «Վեստին»:
«Չնայած իր ռազմական դրությանը, այս ահաբեկչական խմբավորումը զգալի ապակառուցողական պոտենցիալ ունի, ունակ է մարտավարությունն արագ փոխել եւ գրոհել աշխարհի տարբեր երկրներում ու տարածաշրջաններում: Մեծ վտանգ են ներկայացնում նաեւ մյուս ծայրահեղական կառույցները»,- ասել է Պուտինը:
Նա ընդգծել է, որ այս պայմաններում անհրաժեշտ է միասին մտածել «բազմակողմանի փոխգործակցության նոր ձեւերի մասին, որոնք թույլ կտային ամրապնդել հաջողությունները, որոնք ձեռք են բերվել ահաբեկչության դեմ պայքարում, եւ խափանել այս սպառնալիքի հետագա տարածումը»:

The Islamic State Terroristic Organization (ISIS) was defeated in Syria, Russian President Vladimir Putin said in a statement during international security conference in Moscow, Vesti reported.
According to the statement, read out by Russian Secretary of the Security Council, Nikolai Patrushev, the ISIS retains potential disruptive capability, as well as the ability to quickly change tactics in various countries and regions of the world.
Other extremist groups also pose a threat, the statement said, adding that, under these circumstances, it is necessary to think about “new forms of multilateral cooperation that would help to consolidate the gains in the fight against terrorism”.