Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Էմանուել Մակրոնը քննարկել են Սիրիայի ճգնաժամի հարցը:
Պուտինը տեղեկացրել է ապրիլի 4-ին Անկարայում Ռուսաստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի առաջնորդների ձեռք բերած համաձայնությունների մասին՝ Սիրիայում երկարաժամկետ կարգավորման, նրա ինքնիշխանության, մասնության, անկախության եւ տարածքային ամբողջականության ամրապնդման շահերի շրջանակում հետագա աշխատանքի վերաբերյալ:
Նշվել է քաղաքական կարգավորման գործընթացի առաջընթացի անհրաժեշտությունը Սոչիում տեղի ունեցած Սիրիական ազգային երկխոսության կոնգրեսի որոշումների կատարման ճանապարհով, ինչպես նաեւ Ժնեւում ՄԱԿ հովանու ներքո Սահմանադրական կոմիտեի արագ ստեղծման կարեւորությունը:
Արեւելյան Գուտայի իրավիճակի քննարկման ժամանակ ուշադրություն է դարձվել այս շրջանում ավարտվող իր ծավալով աննախադեպ խաղաղ բնակիչների փրկության եւ զենքը վայր դնել չցանկացող գրոհայինների դուրսբերման գործողությանը: Ռուսական կողմից շեշտվել է համաշխարհային հանրության ջանքերի կոնսոլիդացիայի սկզբունքային կարեւորությունը՝ Սիրիայի ամբողջ տարածքում հումանիտար օգնության կարիք ունեցողներին օգնելու համար ըստ ՄԱԿ ԱԽ 2401 բանաձեւի:
Սիրիայի ճգնաժամի կարգավորման առանցքային ուղղություններում ռուս-ֆրանսիական խորհրդատվությունները շարունակելու պատրաստակամություն է հայտնվել:
Անդրադարձ է եղել նաեւ ռուս-ֆրանսիական հարաբերությունների հրատապ հարցերին՝ հաշվի առնելով 2018-ի մայիսին Ռուսաստան Էմանուել Մակրոնի այցը:

According to the source, Putin informed Macron about the agreements reached by Russian, Iranian and Turkish leaders at the meeting in Ankara on Wednesday which was aimed at ensuring long-term stability in Syria, strengthening the country’s sovereignty, unity, independence and territorial integrity.
Russian President and his French counterpart highlighted the need to advance the political settlement process through implementing the decisions made at the Syrian national Dialogue Congress, as well as to promptly establish a United Nations sponsored Constitutional Committee.
The sides also discussed the situation in Eastern Ghouta, focusing on the unprecedented large-scale operation to save civilians and withdraw militants not willing to lay down their arms.
Putin, in its turn, highlighted the importance of consolidating the global community’s efforts to provide humanitarian aid to people in need across Syria, in accordance with UN Security Council Resolution 2401.
Vladimir Putin and Emmanuel Macron expressed readiness to continue Russian-French consultations taking into account French President’s forthcoming visit to Russia in May, 2018.