Սիրիայի շուրջ իրավիճակը միանգամայն լարված է եւ ամենաուշադիր մոնիթորինգի անհրաժեշտություն է պարտադրում, ՌԴ-ն հանդես է գալիս քիմիական զենքի կիրառման հնարավոր փաստի հետաքննության օգտին, հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Սիրիայի շուրջ իրավիճակը միանգամայն լարված է: Տեղյակ եք Սիրիայում քիմիական զենքի իբրեւ թե կիրառման սյուժեի հետ կապված տարաձայնություններին: Ռուսաստանը սրան կտրականապես համաձայն չէ եւ հանդես է գալիս իսկապես անկողմնակալ ու օբյեկտիվ հետաքննության օգտին՝ մինչեւ ինչ-որ դատողություններ անելն ու որեւէ վճիռ կայացնելը»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով Վաշինգթոնում քննարկվող Սիրիայի վրա հարվածներ հասցնելու տարբերակների մասին հարցին:
«Իրավիճակն իսկապես լարված է, որն այս իրավիճակի ամենաուշադիր մոնիթորինգի անհրաժեշտություն է պարտադրում: Բայց կրկին չկողմնորոշվենք լրագրերի տեղեկություններով, առավել եւս ինչ-որ երեւութական աղբյուրների վկայակոչմամբ»,- հավելել է նա:
«Կրեմլում բոլորը կողմ են, որ այս իրավիճակի իսկապես օբյեկտիվ հետաքննություն կատարվի, որպեսզի հայտնվեն վստահության արժանի ինչ-որ տվյալներ, իսկ մենք չենք հիմնվում լուրերի եւ լրատվամիջոցների ինչ-որ դատարկ տեղեկությունների վրա, սա չափազանց պատասխանատու նյութ է, որ կատարվեն ինչ-որ եւ ոչ մի բանով չհիմնավորվող եզրակացություններ»,- ասել է նա:
Ապրիլի 9-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է 48 ժամում որոշում ընդունել քիմհարձակման պատասխանի վերաբերյալ: Նա համոզված է, որ այս միջադեպի պատասխանատվությունը կրում են Սիրիայի իշխանությունները՝ նախագահ Բաշար Ասադի գլխավորությամբ, ինչպես նաեւ նրան աջակցող Ռուսաստանն ու Իրանը:
Սիրիական Դումայում քիմիական հարձակման մասին ապրիլի 8-ի գիշերը հայտնել է Սիրիա-ամերիկյան բժշկական միությունը (SAMS): Բժիշկների տվյալներով՝ հարվածի հետեւանքով զոհվել է առնվազն 49 մարդ, տուժել եւս մի քանի տասնյակը: Արեւմտյան երկրները տեղի ունեցածի համար մեղադրել են Սիրիայի իշխանություններին: Պաշտոնական Դամասկոսն այս մեղադրանքները հերքել է: ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ռուսաստանցի զինվորականները Արեւելյան Գուտայում քլորի կիրառման հետքեր չեն հայտնաբերել:

Ситуация вокруг Сирии весьма напряженная и диктует необходимость самого пристального мониторинга, РФ выступает за расследование вероятного факта применения химического оружия, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает РИА Новости
«Ситуация весьма напряженная вокруг Сирии. Вы знаете разногласия по сюжету с якобы имевшим место использованием химического оружия в Сирии. Россия категорически с этим не согласна и выступает действительно за беспристрастное и объективное расследование перед тем, как делать какие-то суждения и выносить какие-то вердикты», — заявил Песков журналистам, отвечая на вопрос об обсуждениях в Вашингтоне вариантов нанесения ударов по Сирии, о чем сообщают СМИ.
«Ситуация действительно напряженная, она диктует необходимость самого пристального мониторинга этой ситуации. Но опять же, не будем ориентироваться на сообщения газет, тем более со ссылкой на какие-то эфемерные источники», — добавил он.
«В Кремле все являются сторонниками того, чтобы действительно произошло объективное расследование этой ситуации, с тем чтобы появились какие-то заслуживающие доверия данные, а мы не основывались в суждениях на слухах и пустых каких-то сообщениях в средствах массовой информации, это слишком ответственная материя, чтобы делать такие ни на чем не зиждущиеся выводы»- сказал он.
9 апреля президент США Дональд Трамп пообещал в течение 48 часов принять решение об ответе на химатаку. Он выразил уверенность, что за инцидент несут ответственность власти Сирии во главе с президентом Башаром Асадом, а также поддерживающие его Россия и Иран.
О химической атаке в сирийской Думе в ночь на 8 апреля сообщило Сирийско-американское медицинское общество (SAMS). По данным медиков, в результате удара погибли не менее 49 человек, пострадали еще несколько десятков. Западные страны обвинили в произошедшем сирийские власти. Официальный Дамаск эти обвинения отверг. министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что российские военнослужащие не обнаружили следов применения хлора в Восточной Гуте.