Ամերիկյան Apple կորպորացիայի ղեկավարությունն աշխատակիցներին սպառնացել է հեռացնել աշխատանքից տեղեկության «արտահոսքի» համար, հայտնում է Bloomberg-ը։
«Այս մարդիկ ոչ միայն կկորցնեն իրենց աշխատանքը, այլ նաեւ այլ աշխատանք գտնելու մեծ դժվարություններ կունենան: Նոր արտադրանքի մասին տեղեկության արտահոսքը կարող է բացասաբար անդրադառնալ ներկա մոդելների վաճառքի վրա, մրցակիցներին ավելի շատ ժամանակ տրամադրել արժանի պատասխանի համար եւ նվազեցնել նոր արտադրանքի վաճառքը թողարկումից հետո»,-նշված է ընկերության բլոգում հրապարակված նյութում:
Ընկերության ղեկավարության ուղերձում նշված է, որ 2017 թվականին Apple-ի 29 աշխատակից են բռնվել, որոնք ապագա արտադրանքի մասին գաղտնի տեղեկատվություն են բացահայտել։ Նրանցից 17-ն ազատվել է աշխատանքից, 12-ը՝ հանձնվել է ոստիկանությանը։

Руководство американской корпорации Apple пригрозило сотрудникам увольнением за «утечку» информации, сообщает Life со ссылкой на Bloomberg.
«Эти люди не только потеряют работу — они могут столкнуться с огромными сложностями при поиске работы где-либо ещё. Утечки информации о новом продукте могут негативно отразиться на продажах текущих моделей, дать конкурентам больше времени на достойный ответ и уменьшить продажи новых продуктов после запуска», — говорится в материале, опубликованном в блоге компании.
В обращении руководства компании говорится, что только в 2017 году Apple были пойманы 29 сотрудников, разгласивших конфиденциальную информацию о будущих продуктах Apple. При этом 17 из них были уволены, а 12 — переданы полиции. В качестве примера приводится ситуация с утечкой всех технических деталей ещё не выпущенных iPhone X и Apple Watch.