ԱՄՆ տիեզերական գործակալությունը (NASA) փակել է Resource Prospector սարքի մշակման ծրագիրը, որը նախատեսվում էր ուղարկել Լուսին Երկրի բնական արբանյակի բեւեռները ուսումնասիրելու նպատակով, հայտնում է The Verge-ը։ Այս մասին պարբերականին հայտնել է Կենտրոնական Ֆլորիդայի համալսարանի գիտնական Ֆիլ Մետցգերը, որն աշխատում էր Resource Prospector-ի վրա։
Նա հավելել է, որ գործակալությունը Լուսնի մակերեւույթ այլ առաքելություններ ուղարկելու ծրագրեր չի մշակում։ Մետցգերը պարզաբանել է, որ սկզբում սարքի մշակումն իրականացվում էր տիեզերք մարդկանց թռիչքների ծրագրի շրջանակներում հատկացված միջոցների հաշվին, սակայն հետագայում այն փոխանցել են գիտական առաքելություններով զբաղվող դեպարտամենտին։ Գիտնականի խոսքով՝ նախագիծը կարող էր կասեցվել այն պատճառով, որ դրա նպատակն ու խնդիրները չեն համընկնում այդ դեպարտամենտի առաջնահերթություններին։
The Verge-ի փոխանցմամբ՝ NASA-ի ստորաբաժանումները զբաղվում են կառավարվող թռիչքների ծրագրերով, մշակում են գերծանր Space Launch System հրթիռ-կրիչը, որի վրա ծախսվում է տարեկան բյուջեի զգալի հատվածը, ուստի հնարավոր է, որ  Resource Prospector նախագիծը փոխանցվել է գիտական դեպարտամենտ միջոցներ ազատելու համար։

Космическое агентство США (NASA) закрыло программу разработки аппарата Resource Prospector, который предполагалось отправить на Луну для изучения полюсов естественного спутника Земли, передает РБК   со ссылкой The Verge. Об этом изданию рассказал Фил Метцгер, ученый из Университета Центральной Флориды, работавший над Resource Prospector.
Он добавил, что агентство «не разрабатывает планы отправки других миссий на поверхность Луны». Метцгер пояснил, что сначала разработка аппарата велась на средства, выделенные на программы человеческих полетов в космос, но затем программу отдали департаменту, который занимается научными миссиями. По словам ученого, проект могли закрыть из-за того, что его цели и задачи не совпадают с приоритетами этого департамента.
Подразделения NASA, занимающиеся программами пилотируемых полетов, разрабатывают сверхтяжелую ракету-носитель Space Launch System, на это уходит «значительная часть» годового бюджета этих программ, пишет The Verge. Работы над созданием ракеты отстают от графика, поэтому «возможно, что проект Resource Prospector передали в научный департамент, чтобы освободить средства и предотвратить дальнейшие задержки», говорится в материале.