Իհարկե կուսակցական կարգապահությունը պահանջում է, որ խմբակցությունը կքվեարկի միասնական, բայց նորագույն Հայաստանի պատմության մեջ մենք բազմաթիվ անգամներ ենք տեսել, դեպքեր երբ որ տարբեր մարդիկ տարբեր ձեւ են քվեարկում: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 28-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀԿ մամուլի խոսնակ, ԱԺ փոխբախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես է քվեարկելու ՀՀԿ խմբակցությունը վարչապետի ընտրության ժամանակ:
«Մենք դեռ չգիտենք այլ թեկնածու կա, թե չկա բացի Փաշինյանից, դրա համար դեռ չենք ասում, թե ում կքվեարկենք, դա կախված կլինի, թե ովքեր կլինեն թեկնածուները եւ ինչ ծրագրերով հանդես կգան»,-ասաց նա:
Շարմազանովի խոսքով, կա կուսակցական կարգապահություն, որը ենթադրում է, որ կուսակցությունը պետք է լինի միասնական, բայց միեւնույն ժամանակ Սահմանադրությամբ պատգամավորը կաշկանդված չէ իր մանդատով եւ իր քվեարկությամբ եւ քվեարկում է իր խղճին համապատասխան. «Ես դրա համար չեմ ուզում հիմա որեւէ մեկնաբանություններ անել, իմ կարծիքով ճիշտը միասնական որոշման գալն է, որովհետեւ էդ որոշումը պետք է լինի ոչ թե վերեւից իջեցված հրահանգ, այլ պետք է լինի մեր բոլորիս քննարկումների արդյունքում:
Մենք այս պահից կսկսենք քննարկումները խմբակցությունում, մինչեւ մայիսի 30-ը 18:00-ն առաջադրումներ դեռ կարող են լինել եւ կարծում եմ մինչեւ քվեարկության օրը կամ հենց քվեարկության օրը խմբակցության ղեկավարը կհայտարարի թե ինչպես ենք մենք քվեարկելու»,-ընդգծեց ՀՀԿ մամուլի խոսնակը:

YEREVAN. – The Republican Party of Armenia (RPA) faction will be united in its vote, but in Armenia’s modern history, we repeatedly saw when people voted differently, spokesperson for RPA Eduard Sharmazanov told reporters.
“We do not know yet whether there is another candidate, except for Pashinyan, and we do not say who we will vote for. It will depend on who will be the candidate and what programs they will have,” he said after announcing the decision of his party not to nominate a candidate for PM.
There is a party discipline that assumes that the party should be united, but at the same time, the Constitution presumes that the deputy is not constrained in his actions by a mandate and votes according to his conscience.
“Starting from this moment, we begin discussions. The candidates can be nominated until 6pm April 30. I think that before the voting day or on the voting day, the head of the faction will announce how we will vote,” the RPA spokesman said.