Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Ֆրանսիայի Հանրապետության արտաքին գործերի եւ Եվրոպայի հարցերով նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ տեղեկացրել է ՌԴ-ի ԱԳՆ-ում Թուրքիայի եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարարների հետ բանակցությունների մասին:
«Լավրովն իր ֆրանսիացի գործընկերոջը տեղեկացրել է Մոսկվայում ապրիլի 28-ին Սիրիայի կարգավորմանն աջակցող Աստանայի գործընթացի երաշխավոր երկրների` Ռուսաստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի արտգործնախարարների արտահերթ հանդիպման հիմնական արդյունքների մասին: Նախարարները պայմանավորվել են շարունակել շփումները Սիրիայի հարցով», - հաղորդել է ՌԴ ԱԳՆ-ն:
Նախարարները մանրամասն քննարկել են Սիրիայում տիրող իրավիճակի զարգացումը ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ Ֆրանսիայի կողմից այդ երկրի դեմ  ուժի կիրառումից հետո` հաստատելով այդ գործողության համապատասխան գնահատականները, որոնք հնչեցվել են  Մոսկվայի եւ Վաշինգթոնի կողմից:
Լավրովը ընդգծել է, որ «Սիրիայի Արաբական Հանրապետության տարածքում ապրիլի 14-ին տեղի ունեցած ապօրինի հարվածները, որոնք հասցվել էին Սիրիա ՔԶԱԿ-ի տեսուչների ժամանման նախօրեին, ձախողեցին առաջընթացը, որն  այդքան դժվարությամբ ձեռք էր բերվել Աստանայում եւ Սոչիում՝ Սիրիայի ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման համար»:

Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров проинформировал в телефонном разговоре министром Европы и иностранных дел Французской Республики Жан-Ива Ле Дриана о переговорах с главами МИД Турции и Ирана, сообщили в российском дипломатическом ведомстве.
«Лавров проинформировал своего французского коллегу об основных результатах внеочередной встречи министров иностранных дел России, Ирана и Турции как стран-гарантов астанинского процесса содействия сирийскому урегулированию, состоявшейся 28 апреля в Москве. Министры условились продолжать контакты по сирийской тематике», — сообщил МИД РФ.
Министры подробно обсудили развитие ситуации в Сирии после применения США, Великобританией и Францией силы против этой страны, подтвердив соответствующие оценки этой акции, которые были высказаны Москвой и Вашингтоном.
Российский министр подчеркнул, что «незаконные удары 14 апреля по территории САР, нанесенные накануне прибытия в Сирию инспекторов ОЗХО, отбросили назад прогресс, который с таким трудом был наработан в Астане и Сочи в целях политического урегулирования сирийского кризиса».
Вместе с тем Россия по-прежнему открыта для диалога со всеми партнерами в интересах справедливого урегулирования кризиса на приемлемой для всех сирийских групп основе в соответствии с резолюцией 2254 СБ ООН, отмечается в дипмиссии.