Հայաստանում ստեղծված իրադրությունն ունի կարգավորման միայն մեկ տարբերակ՝ Սահմանադրության շրջանակում, այլ ուղիներ չկան և չեն կարող լինել: Այս մասին Բելառուսի Համազգային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը:
«Մենք պետք է բոլորս հարգենք Սահմանադրությունը: Իսկ Սահմանադրությունը հստակ ասում է՝ կա միայն մեկ բարձր մակարդակ՝ խորհրդարանը, որտեղ պետք է ընտրվի երկրի վարչապետը: Ոչ փողոցում, ոչ հավաքների ժամանակ կամ որևէ այլ շենքում, բոլոր տարաձայնությունները պետք է կարգավորվեն խորհրդարանի շենքում: Ով էլ սահմանադրորեն ընտրվի վարչապետ, ես որպես պետության ղեկավար կստորագրեմ հրամանագիր տվյալ անձին վարչապետի պաշտոնում նշանակման վերաբերյալ, եթե իհարկե չլինեն սահմանադրության խախտումներ ընտրության գործընթացում»,-ընդգծել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչպիսի լուծում է նա տեսնում խնդրի համար՝ Սարգսյանը պատասխանել է. «Կա միայն մեկ ճանապարհ՝ սահմանադրական, այլ ուղիներ չկան և չեն կարող լինել: Ոչ ոք չի կարող և չպետք է բացի «Պանդորայի արկղը», այն արկղը, երբ մարդիկ կսկսեն չհարգել սահմանադրությունը: Եթե մեկ անգամ դա լինի, կլինեն երկրորդ, երրորդ նախադեպեր»:
Խոսելով Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների պատճառների մասին՝ նախագահն ընդգծել է, որ դա կոմպլեքս հարց է և պարզունակ չէ: Արմեն Սարգսյանը շեշտել է, որ ցանկացած փոփոխություն, որը կատարվում է երկրի մասշտաբով, շատ զգայուն է: «Կան արտաքին և ներքին ազդեցություններ, տնտեսական դժվարություններ, սոցիալական անարդարություն, կոռուպցիա: Երիտասարդները ցանկանում էին ավելի հստակ պատկերացում ունենալ իրենց ապագայի մասին: Կարծում եմ՝ սա կոմպլեքս հարց է, որը երկար տարիների ընթացքում կառավարության և ժողովրդի միջև երկխոսության բացակայության պատճառով ձևավորվել էր, իսկ այս պահին էմոցիոնալ առումով դուրս եկավ իր սահմաններից»,- ասել է Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ երկրում ընտրությունների անցկացում՝ լինեն դրանք խորհրդարանական, թե նախագահական, ցանկացած գործընթացի համար կիզակետային պահ են հանդիսանում, էմոցիաներն ու դժգոհությունները ինքնարտահայտման հնարավորություն են ստանում: «Կարծում եմ՝ մեր դեպքը հենց այսպիսինն էր: Ցանկացած երկրում նման մասշտաբի քաղաքական բարեփոխումները հեշտ չեն տրվում: Անգամ ամենազարգացած և կայուն երկրներում ցանկացած քաղաքական բարեփոխում կամ փոփոխություն դյուրին չեն: Տեսեք Մեծ Բրիտանիային և «Brexit»-ը: Այն բացարձակ հեշտ չէ»,- նշել է ՀՀ նախագահը:

The current situation in Armenia can be resolved only within the Constitution, Armenian President Armen Sarkissian said in an interview with ONT – All-National Television of Belarus.
“All of us must respect the Constitution. And the Constitution clearly says – there is only one high level – the parliament – where the country’s Prime Minister must be elected. Not on the streets, not during rallies or in any other building, all disagreements must be settled in the parliament building. Whoever gets elected Prime Minister, I, as head of state, will sign the order on appointing the given person as Prime Minister, if of course no violations of constitution happen in the election process,” Armenpress reported quoting Armen Sarkissian.
Asked what kind of a solution he sees for the problem, President noted: “There is only one way – the constitutional [way], there are no other ways and there can’t be. No one can and shouldn’t open the Pandora’s box, the box when people will start not respecting the constitution. If this happens once, the second, third precedents will follow”.
According to him, the latest developments in Armenia are a complex issue.
“There are foreign and domestic effects, social injustice, corruption. The young people wanted to have a better understanding about their future. I believe this is a complex issue, which was formed because of the absence of dialogue between the government and the people during many years, and it came out of its limits in terms of emotions at this moment”, the President added.
According to him, the elections, be it parliamentary or presidential, are focal point for any process as emotions and complaints get a chance for self expression.
“I believe our case was like this. Political reforms of this scale aren’t done easily in any country. Even in most developed and stable countries any political reform or change aren’t easy. Look at Great Britain and Brexit. It isn’t easy at all,” the President concluded.