Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ այսօր՝ մայիսի 3-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղից դեպի հարավ-արեւելք ընկած հատվածում:
Արցախի պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա եւ Հերցեգովինա) եւ Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա), ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ղեկավար գնդապետ Վլադիմիր Մինարիկը (Սլովակիա)։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) եւ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա), ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ ԲՄՊԽ ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Ալեքսանդր Նեպոկրիտիխը (Ռուսաստան):
Դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի: Դիտարկման առաքելությանն արցախյան կողմից ուղեկցել են Արցախի արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարությունների ներկայացուցիչները:

In accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic), the OSCE Mission on Thursday conducted a planned monitoring of the ceasefire regime on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, to the southeast from Talish village of the Martakert Region.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was held by Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina) and Ghenadie Petrica (Moldova), field assistants to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO); as well as Colonel Vladimir Minarik (Slovakia), Head of the OSCE High-Level Planning Group (HLPG).
From the opposite side of the Line of Contact, the monitoring was conducted by Mihail Olaru (Moldova), field assistant to the Personal Representative of the OSCE CiO; Simon Tiller (Great Britain), Personal Assistant to the CiO Personal Representative; and Lieutenant Colonel Alexander Nepokrytykh (Russia), representative of the OSCE HLPG.
From the Artsakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the Ministries of Foreign Affairs and Defense.