Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մայիսի 9-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ առաջիկա բանակցությունները «առանձնապես կարեւոր» է բնութագրել Սիրիայում ռազմական հարաբերություններն ամրապնդելու Իրանի փորձերի լույսի ներքո, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Իսրայելի վարչապետն այս հայտարարությամբ հանդես է եկել կիրակի Իսրայելի կառավարության ամենշաբաթյա նիստում:
«Ռուսաստանի նախագահի հետ հանդիպումները մշտապես կարեւոր են Իսրայելի անվտանգության եւ իսրայելական ու ռուսական բանակների միջեւ համակարգման համար,- ասել է Իսրայելի վարչապետը: - Սակայն հաջորդ շաբաթ նախատեսված բանակցություններն առանձնապես կարեւոր են Սիրիայում Իսրայելի դեմ ուղղված ռազմական բազաների ստեղծման Իրանի աճող ջանքերի լույսի ներքո»:

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху охарактеризовал предстоящие 9 мая переговоры с президентом России Владимиром Путиным как «особенно важные» в свете попыток Ирана закрепиться в военном отношении в Сирии, передает ТАСС.
С соответствующим заявлением глава израильского кабмина выступил на еженедельном заседании правительства еврейского государства в воскресенье.
«Встречи с президентом России всегда важны для безопасности Израиля и координации между израильской и российской армиями, - сказал премьер. - Но предстоящие на следующей неделе переговоры особенно важны в свете растущих усилий Ирана по созданию военных баз в Сирии, направленных против Израиля».