Իսրայելը թույլ չի տա իր հյուսիսային սահմաններին թշնամական իրանական ռազմական ներկայություն: Այս մասին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է կառավարության նիստի ժամանակ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Իսրայելի վարչապետը Սիրիայում Թեհրանի ռազմական ներկայության ամրապնդումը գնահատել է որպես Իսրայելի դեմ ուղղված գործողություններ: Նրա խոսքով՝ վերջին ամիսներին Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսից իրանցի ուժայինները հակամարտության գոտի են տեղափոխում հարձակողական եւ պաշտպանական զենք, այդ թվում՝ հարվածային «անօդաչուներ», հակաօդային պաշտպանության միջոցներ եւ «հող-հող» դասի հրթիռներ:
«Մենք լի ենք վճռականությամբ կանգնեցնելու մեր դեմ իրանական ագրեսիան, նույնիսկ եթե դա հակամարտություն նշանակի: Ավելի լավ է հիմա, քան երբեք»,- ասել է Նեթանյահուն:
Նա հավելել է, որ Իսրայելը չի ձգտում իրավիճակի սրմանը, սակայն «ցանկացած սցենարի պատրաստ է»: Նրա խոսքով՝ «ժամանակին գործելու» անպատրաստ երկրները հետո իրենց սխալների համար բարձր գին են վճարում:
Իսրայելի վարչապետը նշել է, որ երկար տարիներ Թել Ավիվը տեղյակ էր «Ամադ նախագիծ» կոչվող «միջուկային զենքի նախագծման, ստեղծման եւ փորձարկման համապարփակ ծրագրի մասին»: Պնդում կա, որ Թեհրանը ծրագրել էր մշակել եւ արտադրել տրոտիլային համարժեքով 10 կիլոտոննա հզորությամբ 5 միջուկային մարտագլխիկ:

Израиль не допустит враждебного иранского военного присутствия на своих северных границах. Об этом заявил премьер-министр Биньямин Нетаньяху на заседании кабинета министров,передает РИА Новости.
Глава правительства расценил усиление военного присутствия Тегерана в Сирии как действия, направленные против Израиля. По его словам, в последние месяцы иранские силовики из Корпуса стражей Исламской революции перебрасывают в зону конфликта наступательное и оборонительное оружие, в том числе ударные «беспилотники», средства противовоздушной обороны и ракеты класса «земля-земля».
«Мы полны решимости остановить иранскую агрессию против нас, даже если это будет означать конфликт. Лучше сейчас, чем позже», — сказал Нетаньяху.
Он добавил, что Израиль не стремится обострить ситуацию, но «готов к любому сценарию». По словам премьера, страны, не готовые «действовать вовремя», потом платят высокую цену за свои ошибки.
По словам премьера, на протяжении многих лет Тель-Авив знал о «всеобъемлющей программе по проектированию, созданию и испытанию ядерного оружия» под названием «проект Амад». Утверждается, что Тегеран планировал разработать и произвести пять ядерных боеголовок мощностью в 10 килотонн в тротиловом эквиваленте.