«Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի ГлавТема հաղորդման ժամանակ հաղորդման մասնակիցներ Միխայիլ Լեոնտեւի, Իլյա Սավելեւի եւ Միխայիլ Յուրեւի արտահայտությունները, բուռն հակազդեցություն են առաջացրել ոչ միայն Հայաստանի բնակիչների շրջանում, հնարավոր է՝ նաեւ Ռուսաստանում, այլեւ ՌԴ ԱԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների շրջանում եւ ոչ միայն:
Արձագանքներ Լեոնտեւի արտահայտություններից հետո.
Հայաստանում ՌԴ դեսպանատուն
Հայաստանում ՌԴ դեսպանատունը հաղորդագրություն է տարածել՝ կապված Հայաստանում իրավիճակի բեկման վերաբերյալ ռուս առանձին քաղաքացիների եւ անձանց հայտարարությունների հետ:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշված է. «Հիշեցնենք, որ վերջին շաբաթներին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցող իրադարձությունները բացառապես Հայաստանի Հանրապետության եւ նրա քաղաքացիների ներքին գործն են: ՌԴ-ի եւ Հայաստանի միջեւ դաշնակցաին հարաբերությունների կառուցման եւ աջակցության իր գործունեության մեջ ռուսական կողմը, Երեւանում դեսպանատունը չեն ելնում տարբեր անձանց մասնավոր կարծիքներից, այլ հետեւում են Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դ. Ս. Պեսկովի եւ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մ. Վ. Զախարովայի արտահայտած կարծիքներին»:
Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպան
Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանը դեսպանատան Facebook-ի էջում, մասնավորապես, նշել է.
«Մի քանի խոսք «Ռոսնեֆտ» նավթային ընկերության մամուլի քարտուղար Միխայիլ Լեոնտեւի արտահայտությունների մասին։ Դժվար է ասել, որքանով է Միխայիլ Լեոնտեւը բանատեղյակ ածխաջրածինների արդյունահանման ու իրացման հարցերից, սակայն պատմության եւ աշխարհաքաղաքականության բնագավառում, եւ, մասնավորապես, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունների ոլոտում, նա ակնհայտորեն դադարել որեւէ բան հասկանալ։ Էլ չենք խոսում մեր երկրում ձեւավորված ներքին քաղաքական իրադրության մասին։
Ի դեպ, Միխայիլ Լեոնտեւին անձնապես ճանաչում եմ ավելի քան 20 տարի եւ մի ժամանակ նրան համարել եմ Անդրկովկասի հարցերում բավական տեղեկացված փորձագետ, բայց այն, ինչը նա դուրս է տվել այդ եթերի ընթացքում, կարելի է միայն որպես վտանգավոր սադրանք գնահատել՝ միաժամանակ բացարձակ անկրթության ակնհայտ դրսեւորումներով։
Ինձ թույլ չեմ տա մեջբերել այդ արտահայտությունները եւ այդ ձեւաչափում կսահմանափակվեմ միայն հարցով՝ ինչի՞ մասին եք խոսում Դուք, պարոն մամուլի քարտուղար։
Կցանկանայի վերստին կրկնել, որ Հայաստանում տեղի ունեցողը ներքին քաղաքական երեւույթ է, Ռուսաստանի, հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների եւ հանրապետության արտաքին քաղաքականության վեկտորի փոփոխության մասին այստեղ խոսք չկա։ Դրա վկայությունները բազմաթիվ են։
Այս իրավիճակում մնում է մտածել, որ հենց դա չի բավարարում Միխայիլ Լեոնտեւին։ Եվ բացառված չէ, որ նա ունի դրա սեփական դրդապատճառները, որոնք սկզբունքորեն դժվար չէ հասկանալ։
Ցանկացած դեպքում ակնհայտ է մնում մեկ բան՝ մամուլի քարտուղարի արտահայտություններն, ըստ էության, ոչ այլ ինչ են, քան Հայաստանը սեւացնելու փորձ եւ, եթե կուզեք, ամբողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ, այդ թվում՝ Ռուսաստանում ապրող մեր հայրենակիցների նկատմամբ ատելություն հրահրելու փորձ։
Ես խստագույնս դատապարտում եմ այդ արտահայտությունները, եւ խնդիրը միայն ձեւակերպումների մեջ չէ։ Սակայն, միաժամանակ, ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ ռուսաստանյան լրագրողական եւ փորձագիտական հանրության պատկերացումների, առավել եւս՝ Հայաստանի համար եղբայրական Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշման մասին չարժե եզրակացություններ անել մեկ-երկու մարդու «կարծիքից» ելնելով։
Կոչ եմ անում մեր հայրենակիցներին չենթարկվել, այսպես կոչված, «փորձագետների» կողմից վերջին օրերին տեղի ունեցող սադրանքներին եւ տուրք չտալ հայաստանյան իրադարձությունների ֆոնին իրենց PR-ն անելու փորձ ձեռնարկողներին»։
Ռուսաստանի հայերի միություն
Ռուսաստանի հայերի միությունը խորապես վրդովված է 2018 թվականի ապրիլի 26-ին «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի եթերում հնչած Հայաստանի եւ հայերի դեմ անպատկառ ու ցինիկ հայտարարությունների կապակցությամբ:
ՌՀՄ հայտարարության մեջ, մասնավորապես նշված է.
«Նրանք, անցնելով լրագրողական եւ մարդկային էթիկայի, ինչպես նաեւ իրենց իրենց գործողությունների համար իրավական եւ քաղաքացիական պատասխանատվության բոլոր սահմանները, մեր ազգի մասին մի շարք անպատասխանատու եւ նվաստացուցիչ հայտարարություններ են արել՝ օգտագործելով անպարկեշտ բառապաշար, որը, ըստ սահմանման, եթերում պետք է չլինի:
Ակնհայտ է, որ նման ճակատագրական պահին, երբ ոչ միայն Ռուսաստանում ապրող միլիոնավոր հայերի, այլեւ ողջ աշխարհի ուշադրությունը սեւեռված է Հայաստանի վրա, որի ժողովուրդը ցույց տվեց իր հավատարմությունը խաղաղության եւ ժողովրդավարության սկզբունքներին, ռուսական ԶԼՄ-ներում նման անպատասխանատու եւ ծայրահեղական հաղորդումները, որոնք հաճախ լայն հանրության կողմից ընկալվում են որպես ռուսական պետության պաշտոնական դիրքորոշում, կարող են մեծ վնաս հասցնել հայ-ռուսական հարաբերություններին, ստեղծել թշնամանքի եւ անվստահության մթնոլորտ:
Ռուսաստանի հայերի միությունը, որպես ամենախոշոր համառուսաստանյան հասարակական կազմակերպություն, որը Ռուսաստանում ներկայացնում եւ համախմբում է հայկական սփյուռքը, կհասնի վերոհիշյալ հաղորդման մեջ ներգրավված անձանց գործողությունների պատշաճ գնահատականին՝ ռուսական օրենսդրությանը ծայրահեղականության դեմ պայքարի տեսանկյունից այդ գործողությունների համապատասխանության առումով, որոնք հանգեցնում են բռնության եւ ազգամիջյան ատելության:
Ռուսաստանի հայերի միության կողմից ՌԴ նախագահին, «Կոմսոմոլսկայա պրավդայի» գլխավոր տնօրենին եւ դատախազությանը հասցեագրված համապատասխան դիմումներն արդեն ուղարկվել են եւ այդ հարցում մենք նրանց կողմից ակնկալում ենք պատշաճ փոխըմբռնում:
«Ռոսնեֆտ-Արմենիա» ՓԲԸ
«Ռոսնեֆտ-Արմենիա» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ա. Ալավերդյանը եւ ողջ անձնակազմը խիստ դատապարտում են լրագրող Մ. Լեոնտեւի (որը հանդիսանում է նաեւ «ՆԿ «Ռոսնեֆտ» ՀԲ ընկերության փոխնախագահ եւ մամլո քարտուղար) արտահայտած մտքերը՝ կապված Հայաստանի Հանրապետությունում զարգացող քաղաքական իրադարձությունների հետ, որոնք հնչեցվել են «Կոմսոմոլսկայա Պրավդա» ռադիոյի եթերում հարցազրույցի ժամանակ:
Հարկ ենք համարում նշել, որ նման բնույթի սադրիչ հայտարարություններն անթույլատրելի են եւ բացասական ազդեցություն կարող են ունենալ հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերությունների եւ առավել եւս՝ մեր հեղինակության վրա:
Դա իր սուբյեկտիվ կարծիքն է, եւ չի բխում ո՛չ հայ, ո՛չ էլ ռուս ժողովրդի շահերից: Մենք կանենք համապատասխան հետեւություններ․ «Ռոսնեֆտ-Արմենիա» ՓԲ ընկերության ղեկավարության կողմից կնախաձեռնվի համապատասխան դիմում «ՆԿ «Ռոսնեֆտ» ՀԲ ընկերության ղեկավարությանը՝ կասկածի տակ առնելով Մ․ Լեոնտեւի մասնագիտական ունակությունների եւ հմտությունների համապատասխանությունը՝ ընկերությունում իր զբաղեցրած պաշտոնին, եւ համոզված ենք, որ կստանանք «ՆԿ «Ռոսնեֆտ» ՀԲ ընկերության ղեկավարության շուտափույթ արձագանքը:

Высказывания Михаила Леонтьева, Ильи Савельева и Михаила Юрьева в программе «ГлавТема» эфире Радио «Комсомольская правда», мягко говоря, вызвали шквал осуждения не только у среднестатистических жителей Армении, возможно и России, но и среди высокопоставленных должностных лиц МИД РФ, и не только.
Реакции после высказываний Леонтьева
Посольство РФ в Армении
Посольство России в Армении распространило сообщение в связи с прозвучавшими заявлениями отдельных российских граждан и лиц в преломлении к ситуации в Армении.
В сообщении, в частности, отмечено: «Напоминаем, что происходящие в последние недели события в Республике Армения являются исключительно внутренними вопросами Республики Армения и ее граждан. В своей деятельности по выстраиванию и поддержанию союзнических отношений между РФ и РА российская сторона, посольство в Ереване не исходят из частных мнений различных лиц, а придерживается мнений, озвученных пресс-секретарем президента России Д. С. Песковым и официальным Представителем МИД России М.В.Захаровой».
Посол Армении в России
Посол Республики Армения в Российской Федерации Вардан Тоганян на странице посольства в социальной сети Facebook, в частности, отметил:
«Несколько слов по поводу высказываний пресс-секретаря НК «Роснефть» Михаила Леонтьева. Сложно сказать, насколько компетентен Михаил Леонтьев в вопросах добычи и реализации углеводородов, но в истории и геополитике – и, в частности, в отношениях между Арменией и Россией – он явно перестал разбираться. Не говоря уже о внутриполитической ситуации, сложившейся в нашей стране.
То, что нагородил он в ходе этого эфира, можно лишь расценивать как опасную провокацию, и к тому же с очевидными проявлениями абсолютного бескультурья.
Не позволю себе цитировать эти высказывания и в этом формате ограничусь лишь вопросом: о чем Вы, г-н пресс-секретарь?
Хотелось бы вновь напомнить, что происходящее в Армении – внутриполитическое явление, о России, армяно-российских союзнических отношениях и смене вектора внешней политики республики здесь и речи нет. Свидетельств тому множество.
В этой ситуации мне остается думать, что именно это и не устраивает Михаила Леонтьева. И не исключено, что у него есть собственные мотивы на это, которые в принципе не трудно понять.
В любом случае очевидным остаётся одно: высказывания г-на пресс-секретаря, по сути, не что иное, как попытка очернить Армению и, если угодно, разжечь ненависть к ней и всему армянскому народу, в том числе и к нашим соотечественникам, проживающим в России.
Призываю наших соотечественников не поддаваться имевшим в последние дни место провокациям со стороны так называемых «экспертов» и не потакать пытающихся пропиарить себя на фоне происходящих в Армении событий».
Союз армян России
В Союзе армян России глубоко возмущены беспардонными и циничными высказываниями, прозвучавшими в адрес Армении и армян в эфире Радио «Комсомольская правда».
В заявлении САР, в частности, отмечается:
«Они, перейдя все пределы журналистской и человеческой этики, а также правовой и гражданской ответственности за свои поступки, сделали ряд безответственных и унизительных высказываний в отношении нашего народа, используя нецензурную лексику, которой по определению не должно быть в эфире.
Очевидно, что в столь судьбоносный момент, когда внимание не только миллионов проживающих в России армян, но и всего мира приковано к Армении, народ которой продемонстрировал свою приверженность принципам мира и демократии, подобные безответственные и экстремистские передачи в российских СМИ, зачастую воспринимающиеся широкими массами как официальная позиция российского государства, способны нанести огромный ущерб российско-армянским отношениям, создать атмосферу вражды и недоверия.
Союз армян России, как крупнейшая общероссийская общественная организация, представляющая и объединяющая армянскую диаспору России, будет добиваться должной оценки действий лиц, задействованных в вышеупомянутой передаче, с точки зрения соответствия этих действий российскому законодательству в части противодействия экстремизму, призывов к насилию и разжигания межнациональной розни.
Соответствующие обращения от имени САР к Президенту РФ, гендиректору «Комсомольской правды» и в прокуратуру уже направлены и в этом вопросе мы рассчитываем на должное понимание с их стороны».