Գերմանիան եւ Ֆրանսիան նախկինի պես համոզված են իրանական միջուկային ծրագրի համաձայնագրի պահպանման անհրաժեշտության հարցում, հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Հայկո Մաասը իր ֆրանսիացի գործընկեր Ժան-Իվ Լե Դրիանի հետ Բեռլինի մոտ գտնվող «Բորզիգ» դիվանագիտական վիլլայում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մենք, ինչպես նախկինում, համոզված ենք, որ այս համաձայնագիրն աշխարհն ավելի անվտանգ է դարձնում, առանց այս համաձայնագրի աշխարհը պակաս անվտանգ կլինի»,- ասել է Մաասը՝ հավելելով, որ Գերմանիան եւ Ֆրանսիան «Իրանի միջուկային ծրագրի վերահսկման եւ սահմանակման մեխանիզմներին այլ իրական այլընտրանքներ չեն տեսնում, բացի նրանցից, որոնք ամրագրված են Վիեննայի համաձայնագրով»:
Լե Դրիանի խոսքով՝ Փարիզը եւ Բեռլինը «բրիտանացի գործընկերների հետ միասին հանդես են գալիս իրանական միջուկային ծրագրի համաձայնագրի պահպանման օգտին, որովհետեւ կարծում ենք, որ դա ճիշտ քայլ է միջուկային սպառազինության տարածման սահմանափակման ուղղությամբ»:
«Մենք այս համաձայնագիրը փրկելու հարցում վճռական ենք տրամադրված եւ իհարկե, ամերիկացիների որոշմանն ենք սպասում: Սակայն այդ որոշումից անկախ՝ պատրաստ ենք այն աջակցել»,- ասել է ֆրանսիացի նախարարը:

Germany and France urged not to tear up Iranian nuclear deal, German Foreign Minister Heiko Maas said at a meeting with his French counterpart Jean-Yves Le Drian.
“We don’t think there is any justifiable reason to pull out of this agreement and we continue to make the case for it to our American friends. We’ll deal with the (U.S.) decision but like Jean-Yves said, we want to adhere to this agreement,” Reuters reported quoting Maas.
According to Jean-Yves Le Drian, Paris and Berlin are determined to preserve Iranian nuclear agreement in order to avoid nuclear proliferation.
“We are determined to save this deal because this accord safeguards against nuclear proliferation and is the right way to stop Iran getting a nuclear weapon,” Le Drian concluded.