Ռուսաստանի նախագահի լիազորությունների ժամկետը երեք տարով ավելացնելու թեմա Վլադիմիր Պուտինի օրակարգում չկա։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»–ը։
«Այն սահմանադրական հարց է այս դեպքում, եւ սա այն հարցը չէ, որը նախագահի օրակարգում է»,–ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է Պուտինը վերաբերում չեչենական խորհրդարանի նախաձեռնությանը երկրի ղեկավարի երեք անգամ վերընտրվելու հնարավորության շուրջ։
«Ինքը՝ նախագահը բազմիցս խոսել է Հիմնական օրենքում փոփոխություն կատարելու հարցում իր դիրքորոշման մասին»,–հիշեցրել է Պեսկովը։
Ավելի վաղ Պուտինը հայտարարել է, որ այս պահին նա ՌԴ Սահմանադրությունում ինչ–որ փոփոխություն կատարելու ծրագրեր չունի։
Պեսկովը նաեւ հերքել է տեղեկությունը, որ մայիսի 23-ին նախատեսվում է Պուտինի եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հանդիպումը։

A proposal from the province of Chechnya to extend Russia’s limit of two consecutive presidential terms isn’t on President Vladimir Putin’s agenda, the Kremlin said Friday.
Provincial legislators in Chechnya on Thursday put forward an initiative to amend the constitution to allow three consecutive presidential terms. The move that would the set the stage for Putin to stay in office beyond 2024 would require the federal parliament’s approval, AP reported.
Putin’s spokesman, Dmitry Peskov, said Friday the Chechen proposal “isn’t on the president’s agenda” and referred to Putin’s previous statements on the issue.
In March, Putin said he opposed changes in the constitution in the past and has no such plans “for now.”
The 65-year-old Putin was inaugurated Monday for another six-year term. He already is Russia’s longest-serving leader since Josef Stalin.