Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հեյկո Մաասը հայտարարել է, որ պատրաստվում է Վաշինգթոն այցելել ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ հանդիպելու համար: Նախարարը հայտնել է, որ հանդիպման նպատակը Իրանի նկատմամբ Վաշինգթոնի ռազմավարությունը քննարկելն է, հաղորդում է Reuters-ը:
ԱՄՆ-ն Իրանից արմատական փոփոխություններ է պահանջել՝ հրաժարվել միջուկային ծրագրից, Սիրիայից զորքերը դուրս բերել եւ մի շարք այլ պահանջներ: Պոմպեոն սպառնացել է Թեհրանին պատմության մեջ կիրառված ամենացավոտ եւ ամենակոշտ պատժամիջոցներով:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն հայտարարել էր Իրանի միջուկային համաձայնագրից դուրս գալու մասին, որը նախագահ Դոնալդ Թրամփը աղետալի է համարում: Սակայն պայմանագրի մյուս կողմերը, այդ թվում` Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Ռուսաստանը եւ Չինաստանը, նշել են, որ հավատարիմ են մնում համաձայնագրին:

Глава МИД Германии Хейко Маас заявил, что посетит Вашингтон, чтобы встретиться с государственным секретарем США Майком Помпео  для обсуждения стратегии Вашингтона по Ирану, передает Reuters.
Соединенные Штаты потребовали от Ирана радикальных изменений - отказа от ядерной программы, ввода войск  из Сирии и еще ряд других требований. Помпео пригрозил Тегерану самыми жесткими и болезненными санкциями за всю историю.
Ранее, США заявили о выходе из иранского ядерного соглашения, которое президент Дональд Трамп считает катастрофическим. Однако другие стороны соглашения, в том числе Великобритания, Франция, Германия, Россия и Китай заявили о своей приверженности соглашению.