Ճապոնիան, Ռուսաստանը եւ Թուրքիան ԱՄՆ-ին պողպատի եւ ալյումինի ներմուծման մաքսատուրքերի ներդրման կապակցությամբ հնարավոր պատասխան գործողությունների մասին են նախազգուշացրել: Այդ մասին հայտարարել է Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությունը, հաղորդում է Reuters-ը:
Եվրոպական միության, Հնդկաստանի եւ Չինաստանի նմանատիպ քայլերից հետո երեք երկրները ԱՀԿ-ի ծանուցագրերում մանրամասն ներկայացրել են փոխհատուցման վերաբերյալ իրենց պահանջները: Յուրաքանչյուր երկիր ծանուցել է, թե որքանով սակագները կբարձրացնեն դեպի ԱՄՆ-ն պողպատի եւ ալյումինի արտահանման արժեքը:
Ռուսաստանը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի սակագները պողպատի եւ ալյումինի տարեկան արտահանման մեջ 538 միլիոն դոլարի չափով ավելացրել են իր պարտավորությունները: Ճապոնիայում այդ գումարը կազմել է 440 մլն դոլար, Թուրքիայում `267 մլն դոլար:
Չինաստանը, Եվրամիության 28 երկրները եւ Հնդկաստանը իրենց պահանջներն են ներկայացրել՝ համապատասխանաբար 612 մլն, 1,6 մլրդ եւ 165 մլն դոլարի չափով:

Japan, Russia and Turkey have warned the United States about potential retaliation for its tariffs on steel and aluminum, the World Trade Organization said on Tuesday, bringing the total U.S. tariff bill to around $3.5 billion annually, Reuters reported.
The three countries detailed their compensation claims in notifications to the world trade body, following similar moves by the European Union, India and China. Each showed how much the disputed U.S. tariffs would add to the cost of steel and aluminum exports to the United States, based on 2017 trade.
Russia said the U.S. tariffs, which President Donald Trump imposed in March, would add duties of $538 million to its annual steel and aluminum exports. Japan put the sum at $440 million. Turkey added a further $267 million.
China, the 28-nation EU and India have put their claims at $612 million, $1.6 billion and $165 million respectively.
They all reject the U.S. view that the import tariffs — 25 percent on steel and 10 percent on aluminum — are justified by U.S. national security concerns and are therefore exempt from the WTO rules.
They say the U.S. tariffs have all the hallmarks of “safeguards”, a trade restriction that can be legitimately used to protect a struggling industry from an unforeseen surge in imports.