Մայիսի 23-ին Աստանայում` Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Սակեն Ժասուզակովի նախագահությամբ, տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստը:
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստի մասնակիցներին ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը նիստի ընդլայնված եւ փակ քննարկումների ժամանակ իր գործընկերների հետ քննարկվել է օրակարգային հարցեր, ուղղված ՀԱՊԿ շրջանակում ռազմական համագործակցության ամրապնդմանը եւ կազմակերպության ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացմանը, ստորագրվել են մի շարք որոշումներ:
Նիստի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների իր գործընկերների, այդ թվում՝ առանձին, երկկողմ հանդիպում Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ։ Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների կարեւորությունը եւ կողմերի պատրաստակամությունը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով առկա համաձայնությունների եւ ծրագրերի շարունակականության ապահովման ու համագործակցության բոլոր ուղղություններով դրանց ընդլայնման վերաբերյալ:

Armenian Defense Minister participated in the CSTO Defense ministerial council that was held in Astana on Wednesday.
The participants were greeted by Kazakh President Nursultan Nazarbaev, Armenian Defense Ministry press service reported.
During the meeting, Armenian Defense Minister David Tonoyan discussed with his counterparts the strengthening of military cooperation, development of the military component of the organization, as well as signed a number of decisions.
David Tonoyan held working meetings with his CSTO colleagues and had a private meeting with Russian Defense Minister Sergey Shoygu.
The sides highlighted the importance of Russian-Armenian cooperation and expressed readiness to ensure the implementation of the arrangements and programs reached in bilateral and multilateral formats.