Մայիսի 23-ին Աստանայում` Ղազախստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար, գեներալ-գնդապետ Սակեն Ժասուզակովի նախագահությամբ, տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստը:
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստի մասնակիցներին ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը նիստի ընդլայնված եւ փակ քննարկումների ժամանակ իր գործընկերների հետ քննարկվել է օրակարգային հարցեր, ուղղված ՀԱՊԿ շրջանակում ռազմական համագործակցության ամրապնդմանը եւ կազմակերպության ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացմանը, ստորագրվել են մի շարք որոշումներ:
Նիստի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների իր գործընկերների, այդ թվում՝ առանձին, երկկողմ հանդիպում Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ։ Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների կարեւորությունը եւ կողմերի պատրաստակամությունը երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով առկա համաձայնությունների եւ ծրագրերի շարունակականության ապահովման ու համագործակցության բոլոր ուղղություններով դրանց ընդլայնման վերաբերյալ:

В Астане состоялась встреча министров обороны стран ОДКБ. Встреча состоялась под председательством министра обороны Казахстана Сакена Жасузакова.
Как сообщает пресс-служба Министерства обороны, участников встречи принял президент Казахстана Нурсултан Назарбаев.
В ходе встречи в узком и расширенном составе министр обороны Армении Давид Тоноян обсудил с коллегами вопросы повестки дня, направленные на укрепление военного сотрудничества в рамках ОДКБ и развитие военной составляющей организации, подписал ряд решений.
В рамках заседания Давид Тоноян провел рабоыие встречи с коллегами по ОДКБ, в том числе отдельную встречу с министром обороны РФ Сергеем Шойгу. Стороны подчеркнули важность армяно-российских союзнических отношений и выразили готовность обеспечить реализацию существующих договоренностей и программ в двустороннем и многостороннем форматах, расширять сотрудничество по всем направлениям.