Ներկայումս ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ամենակարեւոր նպատակը պետք է լինի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո բանակցությունների վերսկսումը: Այս մասին մայիսի 25-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կարծիքը հակամարտության կարգավորման անհրաժեշտության վերաբերյալ՝ նախարարը նշեց. «Մենք բոլորս շուտափույթ կարգավորման հույս ունենք, սակայն այն պետք է արտացոլի մեր շահերն ու նպատակները: Բնականաբար, մենք խոսում ենք փոխզիջման մասին, սակայն դրա հիմքում, առաջին հերթին, Արցախի ժողովրդի շահերն ու նպատակները, կամաարտահայտման իրավունքը եւ անվտանգությունը պետք է լինի»,- ընդգծեց նախարարը:
Մնացականյանը տեղեկացրեց, որ Երեւանը կապի մեջ է համանախագահների հետ. արդեն իսկ հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ արտգործնախարարի հետ, մոտ ապագայում Հայաստան կժամանի Ֆրանսիայի արտգործնախարարը եւ ԱՄՆ պատվիրակությունը:
Հարցին, արդյո՞ք Փաշինյանի եւ Ալիեւի կամ արտգործնախարարների հանդիպման ժամկետներ կան, նախարարը բացասական պատասխան տվեց:

YEREVAN. – The top priority for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict should be the resumption of talks under the auspices of teh OSCE Minsk Group, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan told reporters on Friday.
Asked to comment on the US President Donald Trump’s statement over the need to settle Karabakh conflict as soon as possible, the Minister noted: “We all hope for an early settlement, but it should reflect our interests and goals. Of course, we are talking about a compromise, but it is first of all based on interests and goals, freedom of will expression and security of Artsakh people.”
Official Yerevan maintains contact with the co-chairs and had telephone talks with the Russian Foreign Minister, said Mnatsakanyan adding that French Foreign Minister and the US delegation with visit Armenia in the near future.
Asked whether Pashinyan-Aliyev meeting is expected, or there are either terms for this meeting, or the meeting of a foreign ministers, Mnatsakanyan said: “no”.