Երկիրը փրկել այլմոլորակայինների ներխուժումից, մարդկության էվոլյուցիա, մոլորակի ձգողականության վերականգնում՝ հայ դպրոցականներն իրենց նախագծերը ներկայացրեցին ԴիջիԿոդ պատանեկան ծրագրավորման ամենամյա մրցույթին:
ԴիջիԿոդն անցկացվում է 2015 թվականից ԻՏՁՄ-ի կողմից: Գլխավոր հովանավորը Ucom ընկերությունն է, ինչպես նաեւ հովանավոր՝ Վորլդ Վիժն Հայաստան, գործընկեր՝ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարան:
ԴիջիԿոդ մրցույթի եզրափակիչ փուլն անցկացվել է մայիսի 30-ին Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում (AUA)։ Հավաքվել էին դպրոցականներ ՀՀ տարբեր մարզերից, այդ թվում՝ հեռավոր մարզերից։ Այս տարի ԴիջիԿոդ մրցույթին դիմել են «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների 300 դպրոցականներ, եզրափակիչ փուլ են անցել նրանցից 54-ը: Հեղինակավոր ժյուրին 4 անվանակարգերի հաղթողներին ընտրել է երկու տարիքային խմբից՝ մինչեւ 13 տարեկան եւ 13-ից բարձր։
Ucom ընկերությունը, մշտապես աջակցելով կրթական նորարարական ծրագրերին, հանդիսանում է ԴիջիԿոդ մրցույթի գլխավոր հովանավորը: Ucom ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանը նշում է. «Մենք առանց երկմտելու ստանձնել ենք ԴիջիԿոդ մրցույթի հովանավորությունը, քանի որ այն նպատակ ունի խրախուսել եւ զարգացնել դպրոցականների ալգորիթմական մտածողությունը, աշակերտներին խաղ սպառողից վերածել խաղ ստեղծողի: Հուսանք, որ այս տաղանդավոր պատանիները կզարգացնեն իրենց ստեղծագործական ունակությունները եւ կդառնան Հայաստանի վաղվա օրն ակտիվ կերտող կարեւորագույն ու խիստ պահանջված մասնագետներ ՏՀՏ ոլորտում»:
Վորլդ Վիժն Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ինժեներական լաբորատորիաների աշխատանքը Հայաստանի համայնքներում: «Վորլդ Վիժնի նպատակն է աջակցել դպրոցականներին՝ ձեռք բերելու պահանջարկ ունեցող մասնագիտություն: Իսկ նմանատիպ մրցաշարերը մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում ոլորտի հանդեպ՝ հատկապես նման խմբակներ չհաճախող երեխաների եւ երիտասարդների շրջանում»,–հավաստիացնում է կազմակերպության Երիտասարդական ծրագրերի ղեկավար Լիանա Սարգսյանը:
ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նկատում է. «Դիջիկոդը շատ լավ առիթ է ստեղծագործական տաղանդները բացահայտելու եւ մյուս կողմից դպրոցականների համար մրցակցային պայմաններ ապահովելու համար»: Կ. Վարդանյանը, դիմելով դպրոցականներին, հայտնեց, որ ապագայում նրանք կմրցեն միջազգային շուկայում, բայց այս դեպքում արդեն թիմերով ու ձեռնարկություններով, ուստի խորհուրդ տվեց պատանիներին, որպեսզի նրանք ընկերներով հաճախակի աշխատեն, փորձ ձեռք բերեն ու պրոյեկտներ ստեղծեն:
Մասնակիցները պրոֆեսիոնալ ժյուրիի դատին են հիմնականում ներկայացրել համակարգչային խաղեր։ Լուծելով տարատեսակ մաթեմատիկական եւ ֆիզիկական խնդիրներ, գուշակելով հանելուկներ, միացնելով քիմիական տարրեր՝ ներկայացված նախագծերի հերոսները փրկում են Երկիրը այլմոլորակայինների ներխուժումից, իրենց տունը կամ հարազատներին՝ չար հրեշներից, վերականգնում են մոլորակի ձգողականությունը, օգնում են մարդկանց էվոլյուցիայի երկար ճանապարհ անցնել՝ կրակի հայտնագործումից մինչեւ Սոֆյա ռոբոտի ստեղծումը։
Ծրագրավորումն ու համակարգչային խաղերի ստեղծումը Վանաձոր քաղաքից 13-ամյա Արամ Խաչատրյանի սիրելի զբաղմունքներից է։
«Մրցույթին ներկայացրել եմ Fight with zombies խաղը, որտեղ գլխավոր հերոսը փրկում է իր ամրոցը զոմբիների հարձակումից։ Մասնակցելով այս մրցույթին՝ ես սովորում եմ ավելի լավ ծրագրավորել, զարգացնել մտածողությունս ու նոր խաղեր մտածել»,-նշել է նա NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ սպասելով, թե երբ ժյուրին կհայտարարի հաղթողներին։
16-ամյա Լիանա Ավետիսյանը Արտագես գյուղից (Արմավիրի մարզ) ստեղծել է թվերով, գույներով ու բազմաթիվ կերպարներով հագեցած Pixel Art խաղը։
«Իմ խաղը բաղկացած է 5 փուլից։ Առաջին փուլում ես ստեղծել եմ հայկական եռագույնի պատկերը։ Այս խաղը ստեղծելով՝ ես ցանկացել եմ համակարգչային խաղերի՝ այլ ազգության օգտատերերի մոտ հետաքրքրություն առաջացնել Հայաստանի ու հայ ծրագրավորողների նկատմամբ»,-պատմել է Լիանա Ավետիսյանը։
Էջմիածնի 13-ամյա բնակիչ Վաչագան Բալայանը ստեղծել է Jungle Survival խաղը, որի գլխավոր հերոսը մոլորվում է վայրի ջունգլիներում, իսկ խաղացողներն օգնում են նրան ողջ մնալ դժվար պայմաններում։
Մինչ ժյուրին հավաքվում էր՝ Վահագն Զարգարյանը Արծվաբերդ գյուղից ցույց էր տալիս դրոնը, որն իր ձեռքերով էր հավաքել եւ դրոնի համար ծրագիր մշակել։ Երիտասարդի հետ ոչ մեծ կազուս էր պատահել, երբ Ադրբեջանի հետ սահմանին գտնվող իրենց գյուղում փորձարկել էր դրոնը։ Անհասականալի թռչող սարքին արձագանքել էին հայկական ԶՈՒ-ից, իսկ երբ գտել էին «մեղավորին», խորհուրդ էին տվել զգույշ լինել դրոնի հետ։
Գեղարքունիքի մարզի Լուսակունք գյուղից Զաքարյան Լիլիթը մշակել է «Գուշակիր նկարը» խաղը։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Լիլիթը պատմել է, որ իր խաղը երեք փուլից է բաղկացած եւ ամեն հաջորդ փուլն ավելի բարդ է նախորդից։
Be like panda խաղի հեղինակ Ստեփան Գրիգորյանն էլ պատմել է, որ խաղի ընթացքում պանդան պետք է հաղթահարի բոլոր խոչընդոտներն ու հասնի իր երազանքին։ Նրա խոսքով՝ բոլոր պատկերներն ինքն է ստեղծել եւ չի վերցրել այլ աղբյուրներից։ Խաղը ստեղծվել է 1,5 ամսվա ընթացքում։
Դպրոցականներն աշխատել են Կրիա (KTurtle) եւ Մասաչուսեթսի (MIT) տեխնոլոգիական ինստիտուտի կողմից մշակված Scratch (Աղվես) ծրագրավորման լեզուներով: Նրանք ներկայացրել են իրենց խաղերը մասնագիտական ժյուրիի անդամներին: Ժյուրիի կազմում ընդգրված էին Արման Աթոյանը (X-Tech), Վահե Տոռոզյանը (Mindup Games), Նարեկ Թութխալյանը (Վորլդ Վիժն Հայաստան), Վարդան Մամիկոնյանը (Ucom), Արամ Քեռյանը (AUA), Սաթենիկ Մնացականյանը (Լեւիաթան), Նարեկ Աղեկյանը (Noor Games) եւ Արման Պողոսյանը (Ինստիգեյթ):
13 տարեկանից բարձր տարիքային խմբում «Լավագույն խաղ» անվանակարգում հաղթողներ ճանաչվեցին Ամիր Մեհդի Ասադին ու Րաֆֆի Բունիացյանը (Աբովյան) իրենց «Revenge for justice» խաղով եւ Միքայել Նավոյանն ու Էդուարդ Ղազարյանը ՝ (Վանաձոր) «Last hope» խաղով, իսկ 13 տարեկանից ցածր տարիքային խմբում՝ Լիանա եւ Դիանա Խաչատրյանները (Կարճաղբյուր) «R/Evolution» խաղով:
Հռիփսիմե Յուզբաշյանը (Երեւանից) իր «Թիվ» խաղով հաղթեց 13 տարեկանից ցածր տարիքային խմբում «Լավագույն ինտերակտիվ անիմացիա» անվանակարգում, իսկ 13 տարեկանից բարձր տարիքային խմբում «Լավագույն ինտերակտիվ անիմացիա եւ սարքերի ինտեգրում» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց Վահագն Զարգարյանը (Արծվաբերդ) իր «Flying device» նախագծով:
Կրիա (KTurtle) ծրագրով «Լավագույն ալգորիթմական լուծում» անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց Մասիսից Էդգար Հարությունյանի «Եռանկյան կառուցում ըստ կոորդինատների» նախագիծը:
«Լավագույն դիզայն» անվանաարգում հաղթող է ճանաչվել Գյումրու 23 դպրոցի Արմաթի սաներ Ռազմիկ Սարգսյանի եւ Ստեփան Գրիգորյանի «Be like panda» խաղը:
Լավագույն ծրագրերի հեղինակներն արժանացել են պատվոգրերի ու խրախուսական մրցանակների:
ԴիջիԿոդն իրականացվում է մի կողմից՝ բացահայտելու Հայաստանի ամբողջ տարածքում ինժեներություն ուսումնասիրող տաղանդավոր դպրոցականներին, մյուս կողմից՝ խրախուսելու նրանց, որպեսզի խաղեր սպառողից վերածվեն խաղ ստեղծողի:

Спасение Земли от инопланетного вторжения, эволюция человечества, восстановление планетарной гравитации – школьники Армении представили свои проекты на ежегодном юношеском конкурсе прикладного программирования DiGicode.
Конкурс прошел 4-ый раз подряд. Его организатор - Союз компаний информационных технологий (UITE). Генеральный спонсоро - армянская телекоммуникационная компания Ucom, спонсор --World Vision Armenia.
Финальный этап DiGicode прошел 30 мая в Американском университете Армении (AUA). Здесь собрались школьники из разных областей Армении, в том числе отдаленных. В этом году заявку на участие подали 300 учащихся инженерной лаборатории «Армат», в финал прошли 54. Из них авторитетное жюри выбрало победителей в 4 номинациях в двух возрастных группах – младше и старше 13-и лет.
Как отметил во вступительной речи исполнительный директор UITE Карен Варданян, юные представители регионов Армении, участвующие в DiGicode, в будущем станут креативными предпринимателями и специалистами, задающими тон в IT-индустрии. «Для Армении равномерное региональное развитие технологического образования имеет наиважнейшее значение. Уверен, что участники конкурса своими идеями и проектами внесут большой вклад в технологическое развитие своих общин»,- отметил он.
«Мы взяли на себя спонсорство конкурса DiGicode без долгого раздумья, поскольку он преследует цель поощрять и развивать алгоритмическое мышление у школьников, превращать их из потребителей компьютерных игр в создателей. Надеюсь, что и в этом году нам удастся выявить талантливых молодых людей, нацеленных на развитие собственных креативных навыков, и они станут востребованными специалистами в сфере телекоммуникационных технологий Армении»,- отметил, в свою очередь, генеральный директор компании Ucom Айк Есаян. По завершении конкурса в беседе с журналистами он отметил, что все, что он здесь сегодня увидел, его сильно воодушевило. «Это наши будущие инженеры, и мы увидели, что сделанные нами за прошлые годы инвестиции в лаборатории «Армат» дают свои плоды», - сказал он, пожелав, чтобы в Армении было как можно больше таких талантливых детей и компаний, готовых их поддержать.
«World Vision Armenia придает наиважнейшее значение работе инженерных лабораторий в регионах Армении. Наша цель - содействовать школьникам в получении востребованной профессии. Аналогичные конкурсы интересны особенно для тех детей и молодых людей, которые не посещают соответствующие кружки»,- отметила со своей стороны руководитель молодежных программ компании World Vision Armenia Лиана Саркисян.
Юные участники конкурса представили на суд профессионального жюри в основном развивающие компьютерные игры. Решая различные математические и физические задачи, отгадывая загадки, соединяя химические элементы, герои представленных проектов, спасают планету Землю от инопланетного вторжения, свой дом или родных от злобных монстров, восстанавливают планетарную гравитацию, помогают человечеству пройти долгий путь эволюции - от открытия огня до изобретения робота Софии.
Для 13-илетнего Арама Хачатряна из города Ванадзор программирование и создание компьютерных игр является любимым хобби.
«На этот конкурс я представил игру Fight with zombies, где главный герой спасает свою крепость от атаки зомби-монстров. Принимая участие в данном конкурсе, я учусь лучше программировать, развивать свое мышление и выдумывать новые игры»,- отметил он в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am, в ожидании, пока жюри назовет победителей.
16-илетняя Лиана Аветисян из села Артагез (Армавирская область) придумала игру Pixel Art, насыщенную различными цифрами, цветами и многочисленными персонажами.
«Моя игра состоит из 5-и этапов, на первом этапе я создала образ из армянского триколора. Создавая эту игру, я хотела вызвать интерес к Армении и армянским программистам у пользователей компьютерных игр других национальностей»,- отметила Лиана Аветисян.
13-и летний житель города Эчмиадзин Вачаган Балаян создал игру Jungle Survival, главный герой которой заблудился в диких джунглях и игроки помогают ему выживать в трудных условиях.
Пока жюри совещалось, Ваагн Заргарян из села Арцваберд показал дрон, который собрал своими руками, и написал к нему программу. С юношей случился небольшой казус, когда он испытывал дрон в своем селе, которое находится на границе с Азербайджаном. На непонятный летательный объект среагировали наши ВС, а когда нашли виновника, посоветовали ему быть осторожным с дроном.
Закарян Лилит из села Лусакунк Гегаркуникской области Армении разработала игру «Угадай картинку». Девочка заметила, что люди проявляют интерес к этой игре, и решила создать свой компьютерный вариант. Как рассказала она в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am, ее игра состоит из трех этапов, и каждый следующий этап сложнее предыдущего.
Степан Григорян, создатель игры «Be like panda», рассказал, что в ходе игры панда должна преодолеть все препятствия и достичь своей мечты. По его словам, все изображения создавал он сам, и не брал их из другого источника. Игра была создана за 1,5 месяца.
Участники конкурса разработали свои проекты на языках программирования K-Turtle (Черепаха) и Scratch (Лиса), разработанном Массачусетским технологическим институтом.
Лучшими в номинации «Лучшая компьютерная игра» в возрасте 14-18 лет стали две команды школьников – Амир Мехди Асади и Раффи Буниацян (Абовян) с игрой «Revenge for justice» и Микаэл Навоян и Эдуард Казарян (Ванадзор) с игрой «Last hope». Вручая призы, представитель жюри Арман Погосян из компании «Инстигейт» отметил, что ребята нашли очень хорошие решения, но жюри не понравилась тема игр – месть. Он посоветовал юношам впредь не касаться этой темы, поскольку есть более значимые вещи в жизни, а месть где то на последних местах. В возрастной группе до 13-и лет в той же номинации победили Лиана и Диана Хачатряны (Карчахбюр) с игрой «R/Evolution».
Рипсиме Юзбашян из Еревана своей игрой «Число» стала победительницей в номинации «Лучшая интерактивная анимация» в возрасте до 13-и лет, а в возрастной группе старше 13-и лет в номинации «Лучшая интерактивная анимация и интегрирование приборов» победителем стал Ваагн Заргарян (Арцваберд) с проектом «Flying device».
В номинации «Лучшее алгоритмическое решение» по программе KTurtle победителем был назван Эдгар Арутюнян со своим проектом «Построение треугольника по координатам». В номинации «Лучший дизайн» победителями стали ученики лаборатории «Армат» 23-ей школы Гюмри Размик Саркисян и Степан Григорян с игрой «Be like panda».
В состав жюри вошли Арман Атоян (X-Tech), Ваге Торозян (Mindup Games), Нарек Тутхалян (Ворлд Вижн Армения), Вардан Мамиконян (Ucom), Арам Керян (AUA), Сатеник Мнацаканян (Левиафан), Нарек Агекян (Noor Games) и Арман Погосян (Инстигейт).