Գյումրիից 10 ընտանիք նոր բնակարան է ստացել: Այսպիսով  կիսաքանդ տնակներում, վագոններում ապրող 69 մարդ, որոնցից 39 երեխաներ են, նոր տներ եւ բնակարաններ տեղափոխվեցին:
«Շատ շնորհակալություն: Ես արդեն իմ մասին չէի մտածում: Միակ բանը, որ ուզում էի, որ գոնե իմ երեխաները իրենց գլխին ծածկ ունենային»,- ասել է ընտանիքներից մեկի հայրը:
«Ամռանը մեր տներում շատ խոնավ է, ձմռանը շատ ցուրտ: Մենք վառարանը ամբողջ օրը վառում ենք: Ամենասարսափելին այն է, որ առաստաղը կարող է ուղղակի փլվել երեխաների, ծերերի վրա: Մենք կորցրել էինք հույսը, արդեն ոչնչի չենք հավատում»,- ասել են տնակների բնակիչները:
Գյումրիում բարաքները եւ վագոնները արտառոց երեւույթ են: Հետնախորշերը եւ հյուղակները Հայաստանի երբեմնի մշակութային կենտրոնի առօրյա կյանքի խորհրդանիշներն են: Վերջին տվյալներով, անմարդկային պայմաններում է ապրում ավելի քան 500 ընտանիք:
1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժից հետո տներից զրկված մարդկանց բնակարանի հարցը լուծելու խնդրում օգնել է «Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր Սամվել Կարապետյանի դուստրը՝ «Տաշիր»-ի փոխնախագահ Տաթեւիկ Կարապետյանը:
28-ամյա բիզնես լեդին արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ իր ծննդյան օրը Գյումրիի անտուն ընտանիքներին բնակարաններ է նվիրում: Անցյալ տարի նա բնակարաններ եւ տներ նվիրեց 8 ընտանիքներին:
Հայաստանում 1988 թվականի երկրաշարժի կապակցությամբ երկրում տարբեր պետական նախագծեր են կատարվել, այդ թվում տարերքից տուժածներին կացարանով ապահովելու ծրագրեր:
2017-ին կառավարությունն ավարտեց տուժած քաղաքային ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու ծրագիրը, սակայն գյուղական բնակավայրերում՝ հիմնականում Լոռու, Շիրակի եւ Արագածոտնի մարզերում բնակվող 542 ընտանիքների հարցը նախատեսվում է լուծել մինչեւ 2020 թվականը:
2018 թվականին այս ծրագիրը իրականացնելու համար պետական բյուջեից պետք է հատկացվի մոտ կես միլիարդ դրամ (մոտ մեկ միլիոն դոլար): Մինչեւ 2008 թվականը բնակարաններ ստացել են երկրաշարժից տուժած 60 հազար ընտանիքներ: 2008 թվականից պետական ծրագրով 4839 ընտանիք ապահովվել է բնակարաններով:
«Գյումրին առանց տնակների» հիմնադրամի տվյալների համաձայն, այսօր քաղաքում կա 2983 տնակ, որոնցից 2399-ը բնակեցված է:

10 семей в Гюмри получили новое жилье. Тем самым, 69 человек, из них 39 детей, до этого проживавших в полуразрушенных лачугах, бараках и вагонах, переселились в новые дома и квартиры.
«Огромное спасибо. Я уже о себе не думал. Единственное, что хотел, чтобы хотя бы дети мои имели крышу над головой»,- отметил отец одной из семей.
«У нас летом в домах очень сыро, зимой очень холодно. Мы печку топим круглосуточно. Самое страшное, что потолок просто может обрушиться на детей, на стариков. Мы потеряли всякую надежду, уже ни во что не верим», - отмечают жители ветхих домиков.
Бараки и вагоны в Гюмри – это не что-то из ряда вон выходящее. Трущoбы и лачуги - символы повседневной жизни некогда культурного центра Армении. По последним данным, в нечеловеческих условиях проживает свыше 500 семей.
Решить квартирный вопрос семьям, лишившимся домов вследствие спитакского землетрясения 1988 года, помогла дочь основателя группы компаний «Ташир» Самвела Карапетяна, вице-президент «Ташир» Татевик Карапетян. 28-илетняя бизнес-леди второй год подряд ко дню своего рождения дарит новое жилье бездомным семьям из города Гюмри. В прошлом году она подарила квартиры и дома 8-и семьям.
В связи с землетрясением в Армении в 1988 году в стране осуществлялись различные государственные проекты, в том числе связанные с обеспечением пострадавших от стихии семей жильем. В 2017 году правительство завершило программу по обеспечению жильем пострадавших городских семей, однако вопрос 542 семей, живущих в сельской местности, главным образом в Лорийской, Ширакской и Арагацотнской областях, планируется решить до 2020 года. Для реализации данной программы в 2018 году из госбюджета должно быть выделено порядка полумиллиарда драмов (около миллиона долларов).
До 2008 года жилье получили 60 тыс. пострадавших от землетрясения семей. С 2008 года по государственной программе были обеспечены жильем 4839 семей.
По данным фонда «Гюмри без времянок», на сегодняшний день в городе 2983 домика, из которых заселены 2399.