ԱՄՆ-ի NASA տիեզերական գործակալության գիտնականները  Մարսի վրա մեթանի օրգանական մոլեկուլների հայտնաբերման մասին են հայտարարել:
Ինչպես հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը, հղում անելով Reuters- ին, մեթանի առկայությունը կարող է վկայել այդ մոլորակում կյանքի գոյության մասին: Երկրի վրա այս գազի զգալի մասը արտադրում են հենց  միկրոօրգանիզմները:
Գտածոն կատարել է Curiosity մարսագնացը: Այն վերլուծել է վերջին 5 տարվա ընթացքում մթնոլորտի կազմը: Պարզվել է, որ մեթանի մակարդակը տատանվում է կախված տարվա եղանակից՝ աճում է ամռան ընթացքում եւ նվազում ձմռան շրջանում: Մթնոլորտում գազի խտությունը մի քանի անգամ փոխվում է:
Մեթանը հայտնաբերել են չորացած լճի հատակին: Գիտնականները կարծում են, որ գազն առաջանում է Մարսի ստորին հողաշերտերում:
Բացառված չէ, որ Մարսի վրա դրա հայտնվելու պատճառը մանրէների կամ որոշ երկրաջերմային պրոցեսների գործունեությունն է: NASA-ի աշխատակիցների հայտարարությունների հետ բոլորը համաձայն չեն.  քննադատներն ասում են, որ մեթանը Երկրից է բերվել:

Учёные американского космического агентства NASA объявили об открытии органических молекул метана на Марсе.
Как сообщает радио «Свобода»  со ссылкой на Reuters, наличие метана может свидетельствовать о существовании жизни на этой планете. На Земле значительная часть этого газа производят именно микроорганизмы.
Находка принадлежит марсоходу Curiosity. Ровер анализировал состав атмосферы последние пять лет. Выяснилось, что уровень метана колеблется в зависимости от сезона —растет во время лета и падает во время зимы. Концентрация газа в атмосфере меняется в несколько раз.
Метан обнаружили на дне пересохшего озера. Учёные полагают, что газ образуется в нижних слоях почвы Марса. Не исключается, что причина его появления на Марсе – деятельность микробов или какие-либо геотермальные процессы. С утверждениями сотрудников NASA  согласны не все – критики утверждают, что метан был привезён с Земли.