Բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը հանդիպել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիի հետ։
Ողջունելով դեսպանին՝ բնապահպանության նախարարը նշել է, որ Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ բնապահպանության ոլորտում համագործակցության մեծ ներուժ կա, որը սակայն լիարժեք չի օգտագործվում եւ հայտնել Հայաստանի պատրաստակամությունը բարեկամական Իրանի հետ կիսելու բնապահպանական առանձին խնդիրների` կլիմայի, բնապահպանական վճարների համակարգի ձեւավորման ուղղությամբ  ունեցած փորձը։
Դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար, իր հերթին կարեւորել է ոլորտում երկու երկրների համագործակցության ընդլայնումը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաեւ երկու երկրների սահմանին «Բարեկամության եւ խաղաղության այգի» հիմնելու ծրագրին, ԻԻՀ շրջակա միջավայրի վարչության աջակցությամբ  Հայաստան ազնվացեղ եղջերուի 3 առանձնյակի ներմուծման հաջողված աշխատանքներին, ինչպես նաեւ Հայաստանի կողմից Իրանին կենդանիների մոնիթորինգի սարքեր տրամադրելու գործընթացին:
Կողմերը քննարկել են նաեւ Արաքս գետի ջրի որակին, մոնիթորինգի իրականացմանը,  արտանետումների աղբյուրների լիարժեք բացահայտմանը վերաբերող հարցեր:

Армения готова поделиться с Ираном опытом, имеющимся в сфере экологии. Об этом заявил на встрече с Чрезвычайным и полномочным послом Ирана в Армении Сейидом Каземом Саджадом 12 июня министр экологии Эрик Григорян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства экологии, в ходе встречи Григорян отметил, что в сфере охраны природы между Арменией и Ираном есть большой потенциал, который, однако, полноценно не используется. Он также выразил готовность Армении поделиться с дружественным Ираном опытом, имеющимся по части определенных экологических вопросов: климат, формирование системы экологических выплат и другие.
В свою очередь, Саджад отметил важность расширения сотрудничества между двумя странами в данной сфере.
Стороны коснулись программы «Сад дружбы и мира», которая должна быть реализована на границе двух стран. Собеседники обсудили еще и вопросы, касающиеся качества воды в реке Аракс, осуществления мониторинга, полноценного выявления источников выбросов.