Անցյալ տարի «Այբ» հիմնադրամի «Արարատյան բակալավրատի» համար Կրթության եւ գիտության նախարարությանը հատկացված 666 մլն դրամից շուրջ 280 մլն-ը չի ծախսվել: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 15-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանը՝ անդրադառնալով ներքին աուդիտի արդյունքներին:
«Դա հետագայում ձեւավորվել է որպես այս տարվա կանխավճար, իսկ այս տարվա գումարը շարունակում է նույնը մնալ», - ասաց նախարարը:
Հարությունյանի խոսքով՝ հանձնարարական է տվել, որ ներքին աուդիտի կողմից ուսումնասիրվի 2015-ից սկսած նախարարության գործունեությունը. «Պետք է տեսնել, թե այդ գումարների փոխատեղումներն ինչպես են լինում: Կձեւավորվի խումբ, որը մոնիթորինգի կենթարկի աուդիտի արդյունքները»:

В прошлом году из около 666 миллионов драмов, выделенных Министерству образования и науки для «Араратского бакалавриата» фонда «Айб», не было потрачено порядка 280 миллионов. Об этом в беседе с журналистами после заседания Правительства 15 июня заявил министр образования и науки Армении Араик Арутюнян, коснувшись результатов внутреннего аудита. По его словам, позднее данная сумма была оформлена как предоплата за этот год.
Арутюнян отметил, что внутренний аудит изучит деятельность  возглавляемого им ведомства аж с 2015 года. «Нужно увидеть, каким образом происходят денежные переводы. Будет также  сформирована группа, которая проведет мониторинг по результатам аудита», - пояснил министр.