Սանկտ Պետերբուրգում 101 տարեկանում մահացել է խորհրդային հնագետ, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Պատմության ինստիտուտի պալեոլիթի բաժնի առաջատար մասնագետ Վասիլի Լյուբինը, հայտնում է «Ռուսարմինֆոն»։
1958-ին Վասիլի Լյուբինը հայ հնագետ Բալյանի հետ միասին բացահայտել է հայկական պալեոլիթի այնպիսի հուշարձաններ, ինչպիսիք են Ջրաբեր  արհեստանոցը, Քայլիկ, Վերին Թալին, Գիլիկ կացարանները։
«Ես պեղումներ եմ կատարել Հայաստանում, որտեղ մենք գտել ենք մոտ երկու միլիոն տարի առաջ ապրող մարդու կացարաններ։ 10-12 մետր խորության վրա մենք հայտնաբերել ենք հազարավոր աշխատանքային գործիքներ։ Այդ վայրը՝ աշխարհի ամենահին վայրերից մեկն է»,- պատմել է Լյուբինը ՌԻԱ Նովոստիին իր հարյուրամյակի նախօրեին տված հարցազրույցում։
Բացի Հայաստանում պեղումներ կատարելուց Վասիլի Լյուբինը զբաղվել է հնագիտական հետազոտություններով Կովկասում, Աֆրիկայում, Թուրքմենստանում ու Ուրալում

Renowned Russian archeologist Vasiliy Lyubin has died in St. Petersburg, Russia, at the age of 101, reported Rusarminfo.
In 1958, Lyubin, together with Armenian archeologist Balyan, had discovered Armenian monuments dating back to the Paleolithic Period.
“I have made excavations in Armenia where we have found dwellings of humans living about two million years ago,” Lyubin had told RIA Novosti news agency of Russia, in an interview on the occasion of his 100th birthday. “We have discovered thousands of work tools at a depth of ten to twelve meters. That place is one of the oldest places in the world.”