Այն բանից հետո, երբ Կոտ–դ´Իվուարի նախագահ Ալասսան Ուատտարան որոշեց 1 ամսով դադարեցնել կակաոյի արտահանումը՝ միջազգային շուկաներում այդ հումքի գինը կտրուկ բարձրացավ՝ մոտենալով իր պատմական ռեկորդին։
Նշենք, որ կակաոյի համաշխարհային մատակարարումների մոտ 40 տոկոսը բաժին է ընկնում հենց Կոտ–դ´Իվուարին։
Հունվարի 21-ին միջազգային շուկայում կակաոյի 1 տոննան արժեր 3263 դոլար։ Սա շատ քիչ է զիջում ռեկորդային գնին, որ ձեւավորվել էր ոչ շատ վաղուց՝ 2010 թ. հունվարին եւ կազմում էր 3520 դոլար։ Սակայն այնուհետեւ, ողջ 2010-ի ընթացքում կակաոյի գինը նվազում էր, իր նվազագույն պիկին հասնելով սեպտեմբերին՝ 2870 դոլար։ Տարին միջազգային շուկան փակել է մոտ 3000 դոլարի սահմաններում։
Հայ սպառողը գնային այդ տատանումները գրեթե չի զգացել՝ Հայաստանում շոկոլադի գինը մնացել է անփոփոխ ե՜ւ այն ժամանակ, երբ կակաոյի գինը բարձրանում էր, ե՜ւ այն ժամանակ, երբ էժանանում էր։
Մասամբ դա կապված է այդ շուկայում առկա ուժեղ մրցակցության հետ։ Մոտ 8 ընկերություն զբաղվում է շոկոլադի արտադրությամբ, եւս 5-ը՝ ներմուծմամբ։ Հայկական շուկան փոքր է, իսկ դա ստիպում է մասնակիցներին՝ ավելի ճկուն գնային քաղաքականություն վարել։
Հայաստանում շոկոլադի խոշորագույն արտադրողը «Գրանդ Քենդին» է, սակայն այդ ընկերությունից որեւէ պարզաբանում շոկոլադի գների վերաբերյալ ստանալ չի հաջողվում։ «Գրանդ Քենդին», ցավոք, միշտ էլ հրաժարվել է մամուլի հետ հաղորդակցվել։
Փոխարենը NEWS.am-ին որոշ պարզաբանումներ տվեց «Արմսվիթ» ընկերության տնօրեն Մկրտիչ Ղուկասյանը։ Նա փաստեց, որ ներկրվող կակաոյի փոշին զգալի թանկացել է՝ կգ-ն արժե 2400-2600 դրամ, այնինչ 2010-ին հնարավոր էր ձեռք բերել 1000 դրամով։ Սակայն շոկոլադի գինը առայժմ չեն բարձրացրել՝ սպասում են, թե ինչպես կփոխեն մրցակից ընկերությունները։

After Cote d`Ivoire decided to stop supplies of cocoa beans until February, the international price for cocoa beans has taken a jump, ready to set a historical record.
Ivory Coast is the world`s largest exporter of cocoa beans, its share in the world exports being 40%.
On January 21, the cocoa beans price was U.S. $3,263 per ton in the international markets, which is just a little lower than the record price last January - U.S. $3,520 per ton. However, the cocoa beans price was later lower throughout last year - down to U.S. $2,780 per ton. At the end of the year the international price was U.S. $3,000.
Armenian consumers could hardly feel the price fluctuations, as chocolate price remained unchanged in the country.
One of the reasons was keen competition: eight Armenia companies are producing chocolate, and five others import the product.
Grand Candy is the largest Armenian chocolate producer. However, the company did not make any comments on the situation.
Mkrtich Ghukasyan, Director of the Armsweet Company, told Armenian News-NEWS.am that the cocoa price is 2,400-2,600 AMD per kilo now against 1,000 last year. However, the company is not yet raising its chocolate prices waiting for the other companies` further steps.
The Armenian companies are mainly using cocoa beans imported from Africa. Last September the Armenian Company Grand Candy broke the Guinness World Record for the biggest chocolate bar by making a bar weighing 4,410 kg.