Այն բանից հետո, երբ Կոտ–դ´Իվուարի նախագահ Ալասսան Ուատտարան որոշեց 1 ամսով դադարեցնել կակաոյի արտահանումը՝ միջազգային շուկաներում այդ հումքի գինը կտրուկ բարձրացավ՝ մոտենալով իր պատմական ռեկորդին։
Նշենք, որ կակաոյի համաշխարհային մատակարարումների մոտ 40 տոկոսը բաժին է ընկնում հենց Կոտ–դ´Իվուարին։
Հունվարի 21-ին միջազգային շուկայում կակաոյի 1 տոննան արժեր 3263 դոլար։ Սա շատ քիչ է զիջում ռեկորդային գնին, որ ձեւավորվել էր ոչ շատ վաղուց՝ 2010 թ. հունվարին եւ կազմում էր 3520 դոլար։ Սակայն այնուհետեւ, ողջ 2010-ի ընթացքում կակաոյի գինը նվազում էր, իր նվազագույն պիկին հասնելով սեպտեմբերին՝ 2870 դոլար։ Տարին միջազգային շուկան փակել է մոտ 3000 դոլարի սահմաններում։
Հայ սպառողը գնային այդ տատանումները գրեթե չի զգացել՝ Հայաստանում շոկոլադի գինը մնացել է անփոփոխ ե՜ւ այն ժամանակ, երբ կակաոյի գինը բարձրանում էր, ե՜ւ այն ժամանակ, երբ էժանանում էր։
Մասամբ դա կապված է այդ շուկայում առկա ուժեղ մրցակցության հետ։ Մոտ 8 ընկերություն զբաղվում է շոկոլադի արտադրությամբ, եւս 5-ը՝ ներմուծմամբ։ Հայկական շուկան փոքր է, իսկ դա ստիպում է մասնակիցներին՝ ավելի ճկուն գնային քաղաքականություն վարել։
Հայաստանում շոկոլադի խոշորագույն արտադրողը «Գրանդ Քենդին» է, սակայն այդ ընկերությունից որեւէ պարզաբանում շոկոլադի գների վերաբերյալ ստանալ չի հաջողվում։ «Գրանդ Քենդին», ցավոք, միշտ էլ հրաժարվել է մամուլի հետ հաղորդակցվել։
Փոխարենը NEWS.am-ին որոշ պարզաբանումներ տվեց «Արմսվիթ» ընկերության տնօրեն Մկրտիչ Ղուկասյանը։ Նա փաստեց, որ ներկրվող կակաոյի փոշին զգալի թանկացել է՝ կգ-ն արժե 2400-2600 դրամ, այնինչ 2010-ին հնարավոր էր ձեռք բերել 1000 դրամով։ Սակայն շոկոլադի գինը առայժմ չեն բարձրացրել՝ սպասում են, թե ինչպես կփոխեն մրցակից ընկերությունները։

После того, как Кот д’Ивуар принял решение о прекращении на месяц экспорта какао, на международном рынке стоимость этой продукции резко возросла, приблизившись к своему историческому максимуму. Отметим, что 40% экспорта какао приходится на Кот д’Ивуар.
21 января на международных ранках 1 тонна какао стоила $3263. Это очень мало уступает рекордной цене, которая достигла максимума в январе 2010 года, составив $3520. Однако впоследствии за весь 2010 год цена на какао понижалась, достигнув минимума -  $2870. Международный рынок закончил год на уровне $3000.
Армянский потребитель почти не почувствовал этих колебаний, в Армении стоимость шоколада оставалась неизменной.
В частности, это было обусловлено большой конкуренцией на рынке. Восемь компаний занимаются производством шоколада, еще пять импортируют. Армянский рынок маленький, и это заставляет участников вести более гибкую политику.
Крупнейшим производителем шоколада в Армении является компания «Гранд Кенди», однако комментарии от компании получить не удалось. Компания, к сожалению, всегда отказывалась от общения с прессой.
При этом некоторые разъяснения в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am дал директор компании «Армсвит» Мкртыч Гукасян. Он отметил, что стоимость какао порошка резко возросла, составив 2400-2600 драмов, в то время как в 2010 году его можно было приобрести за 1000 драмов. Однако компания пока не будет поднимать цену на шоколад, она ждет, как будут себя вести конкурирующие предприятия.