ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արփինե Հովհաննիսյանը Ադրբեջանի կողմից ձեռք բերված ամերիկյան Բել-412-ի մասին զրուցել է կոնգրեսական Թուլսի Գեբարդի հետ, ով հավաստիացրել է, որ կուսումնասիրի հարցը, կզբաղվի դրանով:
Այս առնչությամբ Արփինե Հովհաննիսյանը Facebook-ի իր էջում գրել է.
«Ամերիկյան ուղղաթիռների մասին
Հարգելի գործընկերներ, քիչ առաջ խոսել եմ կոնգրեսական Թուլսի Գեբարդի հետ, (ով նախկին զինվորական է) հավաստիացել եմ, որ նամակը հասել է հասցեատիրոջը, ներկայացրել եմ հանրային քննարկումների դիսկուրսը, ինչպես նաև նամակն ուղարկելուց հետո առկա արձագանքների ու մեկնաբանությունների հիմնական առանցքը, այդ թվում ադրբեջանական փորձագիտական շրջանակներում շրջանառվող տեսակետները:
Գործընկերս հավաստիացրեց, որ մանրամասն կուսումնասիրի հարցը, կզբաղվի դրանով և այդուհետ` կտրամադրի լրացուցիչ տեղեկատվություն»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հայտարարել էր, որ այսօր՝ հունիսի 26-ի ռազմական շքերթի ժամանակ ցուցադրվելու են գերժամանակակից համակարգեր, այդ թվում ամերիկյան Bell 412, MI-24 ուղղաթիռներ: Հատկանշական է, որ ԱՄՆ-ը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը համանախագահող երկիր, իրավունք չունի զենք ու զինամթերք վաճառել Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին:

Вице-спикер парламента, депутат от Республиканской партии Армении Арпине Ованнисян обсудила с конгрессменом США Тулси Габбард вопрос приобретения Азербайджаном американских вертолетов Bell-412. Об этом она написала на своей странице в «Facebook».
«Только что я побеседовала с конгрессменом Тулси Габбард (бывшая военная). Она заверила в том, что мое письмо достигло адресата. Я представила ей дискурс общественных обсуждений, а также отзывы и комментарии, поступившие после отправки этого письма, в том числе мнения, циркулирующие в азербайджанских экспертных кругах. Моя коллега заверила, что детально все изучит и займется этим вопросом, после чего предоставит дополнительную информацию», - отметила Ованнисян.
Ранее министр обороны Азербайджана Закир Гасанов заявил о том, что во время военного парада 26 июня будут представлены сверхсовременные системы, в том числе американские вертолеты Bell 412, MI-24. Примечательно, что США ранее заявляли о моратории на продажу оружия сторонам карабахского конфликта.
Арпине Ованнисян призвала конгрессменов выяснить откуда у Азербайджана могут быть вертолеты Bell-412