Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 28-ին այցելել է Մարտակերտ շրջկենտրոն եւ մասնակցել քաղաքի ազատագրման 25-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին:
Արցախի նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Մարտակերտի ազատագրման 25-րդ տարեդարձի կապակցությամբ եւ Հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում ցուցաբերած անձնական խիզախության համար նախագահ Սահակյանը երկու ազատամարտիկի պարգեւատրել է «Մարտական խաչ» 2-րդ աստիճանի շքանշանով, հինգ ազատամարտիկի՝ «Մարտական ծառայություն» մեդալով:
Նախագահ Սահակյանը կարեւորել է Մարտակերտի ազատագրումը ռազմաքաղաքական եւ բարոյական տեսանկյուններից՝ հավելելով, որ քաղաքի ազատագրումն ամրապնդեց մեր հաջողությունները եւ դարձավ թշնամու կողմից ավերված շրջանի վերականգնման ու հետագա զարգացման կարեւոր գրավականներից մեկը:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Մարտակերտը պետք է վերականգնի իր երբեմնի փառքը, եւ հայրենիքից դուրս ապրող հազարավոր մարտակերտցիներ վերադառնան իրենց հարազատ օջախները:
«Հայրենի հողում ապրելն ու արարելը, հայրենիքը պաշտպանելն ու զարգացնելն ամենակարեւոր առաքելությունն է հայ մարդու համար: Բոլորիս պարտքն է՝ անել հնարավորն այս ուղղությամբ»,-իր խոսքում նշել է Բակո Սահակյանը:
Տոնակատարությանը ներկա էին պաշտոնատար անձինք, ներկայացուցիչներ Հայաստանից եւ սփյուռքից, հյուրեր արտերկրից:

STEPANAKERT. – President of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic/NKR), Bako Sahakyan, on Thursday visited the Martakert regional center and partook at solemn events devoted to the 25th anniversary of the liberation of Martakert town.
Also, and in connection with the 25th anniversary of the liberation of Martakert and for their personal bravery shown during battles for the defense of the homeland, President Sahakyan awarded two Karabakh War veterans with the Battle Cross order of the 2nd degree, and five veterans—with the Medal for Service in Battle, Central Information Department of the Office of the NKR President informed Armenian News-NEWS.am.
The President underscored the liberation of Martakert from the politico-military and ethical viewpoints. He added that this event cemented the Karabakh people’s success, and it became a crucial guarantee for revitalizing the region that was destroyed by the adversary, and for its further development.
Also, Sahakyan stressed that Martakert shall reclaim its former glory, and that thousands of Martakert residents now living abroad shall return to their homeland.
“The most important mission for Armenians is to live and create in the native land, protect and develop the Motherland,” Bako Sahakyan stated in his remarks. “[And] doing the utmost in this direction is our shared duty.”
Senior Artsakh officials, representatives from Armenia and the Armenian diaspora, as well as foreign guests also were on hand at the celebration.