Հունիսի 29-ին Հայաստանում «Խելացի լուծումներ՝ խելացի բիզնեսի համար» կարգախոսի ներքո կմեկնարկի DigiTech տասնմեկերորդ բիզնես-ֆորումը:
Համաժողովի նպատակն է խթանել պետական համակարգում եւ տնտեսության տարբեր ոլորտներում առաջատար եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրմանը: Ֆորումի արդյունավետ բովանդակությունը կապահովվի բիզնեսում տեխնոլոգիաների ներդրման լավագույն միջազգային եւ տեղական փորձի ներկայացմամբ, ինչպես նաեւ՝ գործարար շրջանակների ներկայացուցիչների, պետական մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների եւ փորձագետների մասնակցությամբ:
«Սա միակ հարթակն է, որտեղ ՏՏ ընկերությունները կարող են շփվել գործարարների հետ, ներկայացնել իրենց լուծումները: Իսկ բիզնեսն այստեղ հնարավորություն է ընձեռում միաժամանակ ծանոթանալ բազմաթիվ տեխնոլոգիական լուծումների հետ»,- հունիսի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը: Նրա խոսքով՝ DigiTech-ի գործարար համաժողովի շրջանակներում կքննարկվեն պետական նշանակության խնդիրներ եւ այլ ոլորտներում կիրառվող ՏՏ լուծումներ, մասնավորապես՝ ռազմական արդյունաբերության, կիբերանվտանգության, վերականգնվող էներգետիկայի, էլեկտրոնային կառավարման, համացանցի, լրացված եւ վիրտուալ իրականության (AR/VR), արհեստական ինտելեկտի, տվյալների գիտության (data science), ինչպես նաեւ Տվյալների պաշտպանության ընդհանուր կանոնակարգի (Տվյալների պաշտպանության մասին Գլխավոր կանոնակարգ, General Data Protection Regulation, GDPR):
«Ֆորումի շրջանակներում նաեւ փակ քննարկում կանցկացվի ռազմական արդյունաբերության եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի համագործակցության ներկա մարտահրավերների վերաբերյալ, որին կմասնակցեն պաշտպանության նախարարն ու շահագրգիռ կողմերի ներկայացուցիչներ: Այս քննարկման ժամանակ ընկերությունները կկարողանան ներկայացնել իրենց լուծումները ռազմական արդյունաբերության ոլորտի համար»,- նշեց Ալեքսանդր Եսայան:
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն իր հերթին նշեց, որ վարչապետին առաջարկվել է երկրի տեխնոլոգիական արդիականացման կոմիտե ստեղծել, այդ թվում՝ այնպիսի ոլորտների, ինչպիսիք են ռազմական արդյունաբերությունը, բիզնեսը, ենթակառուցվածքները, կրթությունը:
Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը նշեց, որ բարձր տեխնոլոգիաները կառավարության ծրագրում կարեւոր տեղ են զբաղեցնում: «Պետք է շատ լուրջ վերաբերվել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին՝ հասկանալու, թե ինչպես պետք է գործնականում կիրառվեն կառուցողական լուծումները: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը՝ որպես տնտեսության գիտական հիմք, կարեւորագույն նշանակություն ունի, եւ մեզ մոտ այն արագացված տեմպերով է զարգանում. Հայաստանում ՏՏ ընկերությունների մեծ մասը ստեղծվել է վերջին երեք տարվա ընթացքում», - ասաց փոխնախարարը:
Տեղեկատվական անվտանգության ոլորտի փորձագետ Ռուբեն Մուրադյանն իր հերթին հավելեց, որ Հայաստանում կիբերանվտանգության ոլորտը, բիզնեսը եւ պետական կառույցները պետք է համագործակցեն: «Տեղեկատվության արտահոսքը ֆիքսվում է. երկու տարի առաջ Հայաստանին ծանր հարված էին հասցրել կրիպտովիրուսները, իսկ անցյալ տարի խնդիրներ կային բանկային համակարգում»,- հիշեցրեց փորձագետը:
DigiTech տասնմեկերորդ բիզնես ֆորումը կշարունակվի մինչեւ հունիսի 30-ը: Վերջին օրը փակ բանակցություններ են նախատեսված ռազմական արդյունաբերության եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ:

В Армении 29 июня стартует одиннадцатый бизнес-форум DigiTech, проходящий в этом году под слоганом «Умные решения для умного бизнеса».
Цель форума заключается в содействии внедрению передовых и информационных технологий в государственную систему и разные сферы экономики. Эффективный контент форума будет обеспечен презентацией лучшего международного и локального опыта по внедрению технологий в бизнесе, а также участием представителей деловых кругов, правительственных учреждений, международных организаций и экспертов.
«Это единственная площадка, где ИТ-компании могут общаться с бизнесменами, представлять свои решения. А бизнес здесь имеет возможность ознакомиться одновременно со многими технологичными решениями»,-отметил на встрече с журналистами 28 июня председатель Союза компаний передовых технологий Александр Есаян.
По его словам, в рамках бизнес-форума DigiTech будут обсуждены проблемы государственного значения и ИТ-решения, применяемые в других сферах, в частности военной промышленности, кибербезопасности, возобновляемой энергетики, электронного управления, интернета вещей (loT), дополненной и виртуальной реальности(AR/VR), искусственного интеллекта, науки о данных (data science), а также Общего регламента по защите данных (Генеральный регламент о защите персональных данных- General Data Protection Regulation, GDPR).
«В рамках форума также состоится закрытое обсуждение на тему «Формат сотрудничества сфер военной промышленности и высоких технологий в условиях современных вызовов, в котором будет участвовать министр обороны и представители заинтересованных сторон, В данном обсуждении компании смогут представить собственные решения для военной промышленности», - отметил Александр Есаян.
Исполнительный директор Союза компаний передовых технологий Карен Варданян, в свою очередь, отметил, что премьер-министру предложено создать комитет по технологической модернизации страны, в том числе таких сфер, как военная промышленность, бизнес, инфраструктуры, образование.
«То есть предлагается применить комплексный подход к технологической модернизации. До сегодняшнего дня это была только идея, которая в рамках форума должна быть обсуждена для практического развития»,- отметил Карен Варданян.
Заместитель министра экономического развития и инвестиций Аваг Аванесян со своей стороны заметил, что высокие технологии занимают ключевое место в правительственной программе.
«Необходимо очень серьезно относиться к сфере высоких технологий, чтобы понять какие конструктивные решения должны быть применены на практике. Сфера информационных технологий, как научная база экономики, имеет наиважнейшее значение, и у нас она развивается ускоренными темпами: большинство ИТ-компаний созданы в Армении за последние 3 года»,- отметил замминистра.
Эксперт в области информационной безопасности Рубен Мурадян со своей стороны добавил, что сообщество по кибербезопасности в Армении, бизнес и государственные структуры должны сотрудничать.
«Утечка информации фиксируется: 2 года назад серьезный удар по Армении нанесли криптовирусы, а в прошлом году возникли проблемы в банковской системе»,- напомнил эксперт.
Одиннадцатый бизнес-форум DigiTech продлиться до 30 июня. На последний день намечено закрытое обсуждение на тему сотрудничества сфер военной промышленности и высоких технологий.