ԵԱՀԿ–ում Հայաստանը բարձրաձայնում է իր մտահոգությունները Ադրբեջանի կողմից պայմանավորվածությունների եւ կազմակերպության գործընկերներին տեղեկացնելու համակարգային խախտումների  շուրջ։ Այս մասին հուլիսի 2-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը։
Բալայանը նաեւ նկատել է, որ փաստաթուղթը, որն ամրագրում է երկրի պարտավորությունը տեղեկացնել խոշոր զորավարժությունների մասին, չի նախատեսում որեւէ պատժիչ մեխանիզմ։ «Ադրբեջանը բնավորության գիծ է դարձրել լայնամասշտաբ զորավարժություններ իրականացնել առանց նույնիսկ տեղեկացնելու ԵԱՀԿ համապատասխան համակարգով։ Սա մտահոգվելու առիթ պետք է տա ոչ մի Հայաստանին, այլ ԵԱՀԿ բոլոր գործընկերներին, որոնք հանձնառու են եւ ստանձնել են համապատասխան պարտավորություններն այդ նույն համաձայնագրով։ Ադրբեջանը ցուցաբերում է անպատասխանատու կեցվածք»,–նշել է Բալայանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ նշված զորավարժությունները տեղի կունենան հուլիսի 2-ից մինչեւ հուլիսի 6-ը: Զորավարժություններում ներգրավված կլինեն մինչեւ 20 հազար զինվորական, մինչեւ 120 տանկ եւ այլ զրահամեքենաներ, տարբեր տրամաչափի ավելի քան 200 հրթիռաահրետանային համակարգեր, համազարկային կրակի եւ ականանետների համակարգեր, տարբեր նշանակության բանակային եւ ճակատային ավիացիայի մինչեւ 30 միավոր: Զորավարժությունների ժամանակ կհղկվի հարձակվողական օպերացիան: Զորավարժությունների անցկացման վայրը չի նշվում:

Армения высказала ОБСЕ обеспокоенность в связи с систематическим нарушением Азербайджаном договоренностей касательно проведения учений и информирования коллег по организации. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян 2 июля на брифинге.
Вместе с тем, Балаян отметил, что документ, который фиксирует обязанность страны информировать о проведении крупных учений, не предусматривает наказания. «Азербайджан приобрел черту характера не предупреждать по соответствующей системе ОБСЕ. Это должно дать повод для беспокойства не только Армении, но всем коллегам по ОБСЕ и соответствующему соглашению. Азербайджан проявляет безответственный подход», - подчеркнул Балаян.
Как сообщалось ранее, учения пройдут со 2 по 6 июля. В учениях примут участие 20 000 личного состава военнослужащих, до 120 единиц танков и другой бронетехники, свыше 200 ракетно-артиллерийских установок разного калибра, реактивных систем залпового огня и минометов, до 30 единиц армейской и фронтовой авиации различного назначения. В ходе учений будет отрабатываться наступательная операция. Место проведения учений не указывается.