Վրաստանում ձերբակալվել է Ինտերպոլի գծով հետախուզման մեջ գտնվող թուրք քաղաքացին, ով ավելի վաղ հայրենիքում ձերբակալվել էր 2015 թվականին Սիրիայում ՌԴ-ից ժամանած Սու-24-ի օդաչուի սպանության հետ կապված, հայտնել են թուրքական լրատվամիջոցները:
Դրանց տվյալներով՝ Սերքան Քուրթուլուշը, որին Թուրքիայում մեղադրում են հանցավոր համայնքի ստեղծման եւ մի շարք քրեական հանցագործություններ կատարելու համար, հունիսի 29-ին Բաթումում ձերբակալվել է իրավապահ մարմինների կողմից:
Հաղորդվում է, որ Քուրթուլուշը ժամանակին Պեշկովի սպանության գործով ձերբակալվածների թվում էր, սակայն ավելի ուշ նրան ազատ էին արձակել:
Քուրթուլուշը, Իզմիրի դատախազության տվյալներով, քրեական խմբեր է ղեկավարել Թուրքիայի տարբեր շրջաններում: Թուրքական կողմն արդեն իսկ դիմել է Վրաստանին ձերբակալվածքի արտահանձման հայցով:
Թուրքական Սու-24 կործանիչը, որը մասնակցում էր ահաբեկիչների դեմ օպերացիային, 2015 թվականին նոյեմբերի 24-ին Սիրիայի տարածքում խոցվել էր թուրքական F-16-ի կողմից: Օդաչուները կապիտուլացվել էին, նրանցից մեկը՝ Պեշկովը, օդապարիկով վայրէջք կատարելիս սպանվել էր զինյալների կողմից: Պեշկովին հետմահու Ռուսաստանի հերոսի կոչում է շնորհվել:

В Грузии задержан находившийся в розыске по линии Интерпола турецкий гражданин, который ранее задерживался на родине в связи с убийством в 2015 году в Сирии пилота российского Су-24 Олега Пешкова, сообщили турецкие СМИ.
По их данным, Серкан Куртулуш, которого в Турции обвиняют в создании преступного сообщества и совершении ряда уголовных преступлений, был задержан сотрудниками грузинских правоохранительных органов 29 июня в Батуми.
Сообщается, что Куртулуш в свое время был в числе задержанных в Турции по делу об убийстве Пешкова, но позже его освободили.
Куртулуш, по данным прокуратуры Измира, возглавлял преступные группировки в различных провинциях Турции. Турецкая сторона уже обратилась к Грузии с запросом об экстрадиции задержанного.
Российский бомбардировщик Су-24, принимавший участие в операции против террористов, 24 ноября 2015 года был сбит над территорией Сирии турецким истребителем F-16. Пилоты катапультировались, один из них - Пешков погиб при обстреле боевиков с земли, когда спускался на парашюте. Посмертно ему присвоено звание Героя России.
Советник бывшего президента Турции: За сбитый самолет наша страна выплатит России компенсацию в размере $ 5 млрд.
Когда я услышал от дипломатов о том, сколько денег должна отдать Турция России, то не поверил собственным ушам…