ԱՄՆ-ին երբեք չի հաջովի արգելափակել իրանական նավթի արտահանումը: Այս մասին Շվեյցարիայի արտաքին գործերի  նախարար Ալեն Բերսեթի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, փոխանցում է PressTV-ն:
Նրա խոսքով՝ այս կապակցությամբ ԱՄՆ-ի հայտարարությունը միակողմանի է, ինչպես նաեւ խախտում է էներգետիկ եւ առեւտրային ոլորտներում բոլոր միջազգային կանոնները: Ռոհանին հավելել է, որ «սխալ եւ խելամիտ» է մտածել, որ «մի գեղեցիկ օր նավթարդյունահանող բոլոր երկրները արտահանելու են իրենց նավթը, իսկ Իրանը միակ երկիրն է լինելու, որը չի կարողանալու նավթ արտահանել»:
Նա նշել է, որ Թեհրանը երբեք որեւէ քայլ չի ձեռնարկել որեւէ երկրի դեմ եւ շարունակելու է հավատարիմ մնալ միջազգային նորմերին, այդ թվում՝ Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին, եւ կակտիվացնի համագործակցությունը ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ:

США никогда не удастся перекрыть экспорт иранской нефти. Об этом заявил президент Ирана Хасан Роухани на совместной пресс-конференции со своим швейцарским коллегой Аленом Берсетом в Берне, передает PressTV․
По его словам, заявление США в этой связи является односторонним, а также  и нарушением всех международных правил и положений в энергетическом и торговом секторах. Роухани добавил, что «неправильно и неразумно» думать, что «в один прекрасный день все нефтедобывающие страны будут экспортировать свою  нефть, а Иран станет единственной страной, которая не сможет экспортировать нефть».
Он отметил, что Тегеран никогда не предпринимал мер против какой-либо страны и будет по-прежнему привержен международным нормам, включая Договор о нераспространении ядерного оружия (ДНЯО), и активизирует сотрудничество с МАГАТЭ.
Роухани еще раз подтвердил позицию Ирана в отношении  иранского ядерного соглашения  после выхода США и заявил, что Тегеран останется в сделке, пока сохраняются его интересы.