Առանց Արցախի որոշիչ ձայնի՝ ինչ համաձայնագիր էլ Հայաստանը պայմանավորվի՝ կարգավորումը չի լինի բնական, կայուն ու տեւական։ Այս մասին ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը «Շանթ» հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում։
«Ղարաբաղի ձայնը չափազանց էական է, եւ այդ սկզբունքը եղել եւ մնում է օրակարգում»,- հայտնել է նախարարը՝ հավելելով, որ ղարաբաղյան կողմը հայկական կողմի միջոցով ներգրավված է գործընթացում, տեղեկացված է բանակցությունների էության, բովանդակության ու ուղղության մասին։
«Երկու կարեւորագույն հարց կա մեզ համար բանակցային գործընթացի մեջ՝ ստատուս եւ անվտանգություն։ Այս հարցի շուրջ է, որ մենք փորձում ենք գտնել այն, ինչ որ կոչվում է փոխզիջում։ Բնականաբար, եթե մենք խաղաղ կարգավորման ենք գնում, խաղաղ կարգավորման հիմքում դրված է փոխզիջումը։ Չի կարող մեկ կողմը ստանալ ամեն ինչ, մյուս կողմը չստանալ ոչինչ, կամ ավելի շատ, կամ ավելի քիչ, այնպես որ բանակցության իմաստը դա է, որ կողմերը դուրս գան բանակցություններից բավարարված՝ կարողանալով համոզված լինել, որ փոխզիջումը լավագույնս է արտահայտում մի կողմի կամ մյուս կողմի նպատակները։ Մեր դեպքում ստատուսի եւ անվտանգության հարցերն ամենաէական հարցերն են, որոնք դրված են բանակցային սեղանին»,- նշել է նախարարը։

Без решающего голоса Арцаха какое бы соглашение Армения ни подписала, урегулирование не будет естественным, стабильным и продолжительным. Об этом заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян в интервью телеканалу «Шант».
«Голос Арцаха имеет крайне важное значение, и этот принцип был и остается на повестке», - заявил министр, добавив, что карабахская сторона через армянскую сторону вовлечена в процесс, информирована о сути, содержании и направлении переговоров.
«В переговорном процессе для нас имеются два важнейших вопроса – статус и безопасность. По этому вопросу мы пытаемся найти то, что называется компромиссом, в основе мирного урегулирования лежит компромисс. Не может одна сторона получить все, а другая сторона – ничего, или больше. Смысл переговоров в том, чтобы стороны вышли из переговоров удовлетворенные, будучи уверенными в том, что компромисс наилучшим образом отражает цели сторон. В нашем случае вопросы статуса и безопасности наиболее существенные», - отметил министр.