Nokia-ն եւ չինական China Mobile-ը 1 միլիարդ եվրո արժողությամբ գործարք են կնքել, հաղորդում է «ՌԲԿ»-ն: Մեկ տարի տեւողությամբ պայմանագրի շրջանակներում ֆիննական ընկերությունը կօգնի չինական գործընկերոջը անցնել հաջորդ սերնդի ցանցերին՝ շարունակելով կապի ծառայություններ մատուցել:
«Գործարքի համաձայն՝ Nokia-ն չինական China Mobile-ին հաջորդ սերնդի ցանցերի՝ ամպային տեխնոլոգիաների եւ մեքենայական կապի, համար իրենց դասում լավագույն համալիր տեխնոլոգիական լուծումներ կտրամադրի»,- նշվում է ֆիննական ընկերության հաղորդագրության մեջ:
Nokia-ն նաեւ ստացիոնար եւ շարժական ռադիոկապի ենթակառուցվածք, կապի օպտիկական գծեր եւ IP երթուղայնացման տեխնոլոգիաներ կտրամադրի, կկիսվի հաճախորդների հետ հաղորդակցության ոլորտում զարգացումներով ու խորհրդատվական ծառայություններ կտրամադրի:
Ընկերությունները մտադիր են նաեւ զարգացնել համագործակցությունը՝ նոր արտադրանքի եւ ծառայությունների զարգացման համար շուկաների համատեղ ուսումնասիրության նպատակով:

Nokia и китайская China Mobile заключили сделку стоимостью €1 млрд, сообщает РБК.
В рамках контракта длительностью в один год финская компания поможет китайскому партнеру перейти на сети следующего поколения, не прекращая оказывать услуги связи.
«В соответствии с соглашением Nokia предоставит China Mobile лучшие в своем классе комплексные технологические решения для сетей следующего поколения, облачных технологий и машинной связи», — говорится в сообщении финской компании.
Также Nokia предоставит инфраструктуру для стационарного и мобильного радиодоступа, оптические линии связи и технологии IP-маршрутизации, поделится наработками в области коммуникации с клиентами и будет оказывать консалтинговые услуги.
Компании также планируют развивать сотрудничество, чтобы совместно исследовать рынки для развития новых продуктов и услуг.
В феврале 2018 года компании подписали меморандум о взаимопонимании для совместной работы в области искусственного интеллекта (AI) и развития сетей 5G в Китае. После новости о подписании сделки акции Nokia выросли на 1,3%, сообщает Reuters.