ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերերին հայտարարել է, որ Հելսինկիում Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Դոնալդ Թրամփի միջեւ բանակցություններից առաջ ԱՄՆ վարչակազմը պետք է հիշի, թե ովքեր են իր բաերկամները:
Հելսինկիում երկուշաբթի բանակցություններ տեղի կունենան ՌԴ եւ ԱՄՆ ղեկավարների միջեւ: Կրեմլում հաղորդել են, որ Պուտինը եւ Թրամփը մտադիր են քննարկել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները եւ միջազգային օրակարգի արդիական հարցեր:
«Մենք (ԵՄ) հստակ պատկերացում ունենք, թե ովքեր են մեր բարեկամները. դա ԱՄՆ-ն է, եւ վարչակազմի փոփոխությունը այդ բարեկամությունը չի փոխում, եւ ես հույս ունեմ, որ ԱՄՆ վարչակազմը եւս հստակ պատկերացում ունի իր բարեկամների մասին մասին»,- երկուշաբթի Բրյուսելում Եվրամիության արտաքին քաղաքականության խորհրդի նիստի մեկնարկից առաջ լրագրողներին հայտնել է Մոգերինին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:

Глава дипломатии ЕС Федерика Могерини заявила перед началом переговоров в Хельсинки президентов РФ и США Владимира Путина и Дональда Трампа, что американской администрации следует помнить, кто их друзья.
В Хельсинки в понедельник пройдут переговоры лидеров РФ и США. В Кремле сообщали, что Путин и Трамп намерены обсудить перспективы развития двусторонних отношений и актуальные вопросы международной повестки дня.
«У нас (ЕС) есть ясное представление о том, кто наши друзья — это США, и смена администрации не меняет дружбу, и я надеюсь, что и у американской администрации есть ясное представление о друзьях»,- сказала Могерини журналистам в понедельник в Брюсселе перед началом заседания совета по иностранным делам ЕС, передает РИА Новости