Ֆինլանդիան ՌԴ եւ ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Դոնալդ Թրամփի բանակցությունների կազմակերպման համար շուրջ 10 մլն եվրո է ծախսել: Այս մասին հայտարարել է Ֆինլանդիայի վարչապետ Յուհա Սիպիլյան, գրում է տեղական Karjalainen պարբերականը:
ՌԲԿ-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետն ասել է, որ Հելսինկիում անցկացված հանդիպման ամբողջական ծախսերը դեռ հաշվարկվում են:
Ավելի վաղ Սիպիլյան ասել էր, որ գագաթնաժողովի կազմակերպումն ու անցկացումը դրական կանդրադառնան երկրի վարկանիշի վրա: «Մենք հետեւողականորեն սատարում ենք միջազգային քաղաքականության մեջ երկխոսությունը: Ահա թե ինչու է կարեւոր, որպեսզի մենք նույնպես որպես միջնորդ հանդես գանք Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի առաջնորդների միջեւ»,- ասել է նա:
Նախօրեին էլ Ֆինլանդիայի վարչապետը Twitter-ում գրել էր, որ ֆիննական կառավարության համար պատիվ էր այս գագաթնաժողովի կազմակերպումը:

Finnish Prime Minister Juha Sipilä stated that his country spent about €10 million for organizing the talks—in capital city Helsinki—between US President Donald Trump and Russian President Vladimir Putin, according to Karjalainen newspaper of Finland.
And RBC news agency of Russia reported that the Finnish PM said the full cost of this high-level meeting was still being calculated.
Earlier, Sipilä had stated that the organizing and holding of this summit will have a positive impact on Finland’s standing.
And on Tuesday, the Finnish PM tweeted that it was an “honor” for his government to organize this high-level talk.