Հայաստանում գիտության եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացման համար անհրաժեշտ է շեշտը դնել կրթության եւ հիմնարար գիտության զարգացման վրա: Այս մասին CANDLE սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտ այցելության ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ երեխային դպրոցում կամ անգամ մանկապարտեզում գիտության, տեխնոլոգիաների հանդեպ սեր եւ հարգանք կներշնչեն, ապագայում դրանք կդառնան այդ երեխայի կյանքի անբաժանելի մասը:
Ինչ վերաբերում է հիմնարար գիտությանը, նախագահի խոսքով՝ առանց դրա գիտության եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների զարգացումն անհնար է: ՏՏ ոլորտում, օրինակ, Հայաստանը չի կարող մրցակցել մեծ գերտերությունների հետ, ինչպիսին է Չինաստանը. նրանք չափից ավելի մեծ թվով այտիշնիկներ ունեն: Ուստի Հայաստանը պետք է շեշտը դնի որակի վրա, պետք է պատրաստի գիտնական մաթեմատիկոսների, ֆիզիկոսների, քիմիկոսների, որոնք կկարողանան ինչ-որ նոր բան ստեղծել, ինչը ոչ մի տեղ չկա:
Նախագահը նաեւ նշեց, որ Հայաստանին ԽՍՀՄ-ից «ժառանգություն» մնացած շատ գիտական կենտրոններ վաղուց արդիականությունը կորցրել են կամ փակվել, իսկ CANDLE սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտը ստեղծվել է արդեն անկախ Հայաստանում, եւ այսօր աշխարհում ծանրակշիռ հեղինակություն ունի: Այս կենտրոնում զբաղվում են ոչ միայն հետազոտություններով, այլեւ արտադրում են դետալներ եւ գործիքներ, որոնք աշխարհում մեծ արժեք ունեն:
Խոսելով Հայաստանում գիտության ֆինանսավորման հետ կապված խնդիրների մասին՝ Արմեն Սարգսյանը նշեց, որ բյուջեի տեղաբաշխմամբ կառավարությունն է զբաղվում, իսկ ինքն անձամբ պատրաստ է իր հնարավորությունների սահմաններում կառավարությանը օգնել:
Այսօր՝ հուլիսի 18-ին, CANDLE գիտահետազոտական ինստիտուտն առաջին անգամ իր դռներն է բացել լայն հանրության առջեւ: Նախագահը եւ այլ հյուրեր այցելել են ռադիոֆիզիկայի, լազերային տեխնիկայի, մագնիսական չափումների, ճշգրիտ չափումների, եռակցման, նորագույն նյութերի եւ միկրոսարքերի, փորձարարական կենսաբանության եւ գերբարձր հաճախականությունների լաբորատորիաներ, ծանոթացել հագեցվածությանն ու պայմաններին, ծանոթացել են նաեւ «ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցչի աշխատանքին, որը թույլ է տալիս ժամանակակից հետազոտություններ կատարել ֆիզիկայի, կենսաբանության, բժշկության, նյութագիտության եւ քիմիայի ոլորտներում:
Ինչպես նշեց ինստիտուտի տնօրեն Վասիլի Ցականովը, «ԱՐԵԱԼ» գծային արագացուցչով կատարվող հետազոտությունների հիման վրա հայ գիտնականները մշակում են քաղցկեղի բուժման նոր մեթոդներ, ծերացման դեմ դեղեր, նոր նյութեր են ստեղծում եւ բազմաթիվ այլ հետազոտություններ անցկացնում, որոնք կարեւոր են ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ամբողջ աշխարհի համար:

Для успешного развития науки и современных технологий в Армении необходим упор на образование и развитие фундаментальной науки. Об этом в ходе визита в институт синхротронных исследований CANDLE заявил президент Армении Армен Саркисян.
По его словам, если ребенку в школе или даже в детском садике будут внушать любовь и уважение к науке, к технологиям, в будущем они станут неотъемлемой частью жизни этого ребенка.
Что касается фундаментальной науки, без нее, по словам президента, развитие науки и современных технологий невозможно. В сфере ИТ, например,  Армения не может состязаться с великими державами вроде Китая – айтишников у них слишком много. Поэтому Армения должна делать упор на качество, должна готовить ученых-математиков, физиков, химиков, которые смогут создать что-то новое, чего нигде больше нет.
Президент также отметил, что многие научные центры, доставшиеся Армении «в наследство» от СССР, давно уже потеряли актуальность либо были закрыты, а институт синхротронных исследований CANDLE был создан уже в независимой Армении, и на сегодняшний день он имеет весомый авторитет во всем мире. В этом центре занимаются не только исследованиями, но и производят детали и инструменты, имеющие большую ценность во всем мире.
Говоря о проблемах, связанных с финансированием науки в Армении, Армен Саркисян отметил, что распределением бюджета занимается правительство, сам же он готов по мере своих возможностей помогать правительству.
Сегодня, 18 июля, двери исследовательских института CANDLE впервые открыли перед широкой общественностью. Президент и другие гости посетили лаборатории радиофизики, лазерной техники, магнитных измерений, ультра-высоковакуумной техники, диффузионной пайки и сварки, новых материалов и микроприборов, экспериментальной биологии, а также ознакомились с работой электронного ускорителя АРЕАЛ, который позволяет проводить современные исследования в области физики, биологии, медицины, материаловедения и химии.
Как рассказал директор института Василий Цаканов, на основе исследований, проводимых на ускорителе АРЕАЛ, армянские ученые разрабатывают новые методы лечения рака, лекарства против старения, создают новые вещества и проводят множество других исследований, которые важны не только для Армении, но и для всего мира.