Իտալիայի նախագահությունը ԵԱՀԿ-ում օգտակար կլինի Ադրբեջանի համար: Այդ մասին հայտարարել է Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպման արդյունքների ամփոփման ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ Իտալիան ԵԱՀԿ-ում նախագահության շրջանակներում կաջակցի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Մենք ցանկանում ենք, որ փոխանակ այս խնդրի շուրջ բանակցությունների ձեւաչափը փոխելու,ընդհակառակը, տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման համար բանակցությունների վարման նոր ուղիներ գտնվեն: Քանի որ, մեր կարծիքով, այս հակամարտությունը պետք է լուծվի ոչ թե ռազմական ճանապարհով, այլ քաղաքական: Այդ լուծումը պետք է լինի կայուն, երկարաժամկետ եւ միջազգային իրավունքի շրջանակներում»,-ասել է Իտալիայի նախագահը։

Italy's chairmanship in the OSCE will be useful for Azerbaijan, said Italian President Sergio Mattarella after the meeting with his Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev.
According to him, Italy will support the Karabakh confict settlement within the framework of its OSCE chairmanship, Azerbaijani media reported.
“Instead of changing the format of negotiations on this issue, we want new ways of negotiations that can ensure security in the region, are found.  Because, we think this conflict should be resolved not by military by political means. This settlement will be lasting and in line with international law,” the Italian leader said.