Hyperloop Transportation Technologies (HTT, ԱՄՆ) ընկերությունը չինական պետական ձեռնարկություններից մեկի հետ համատեղ ընկերություն կստեղծի, որը Չինաստանի հարավում Գույչժոու նահանգում կզբաղվի երկրում առաջին գերարագ վակուումային փոխադրումների ուղիների կառուցմամբ, հայտնում է Չինաստանի Կենտրոնական հեռուստատեսությունը:
«Չինաստանն աշխարհում առաջատար դիրքեր է գրավում արագընթաց երկաթուղիներով հեռավոր տարածություններ փոխադրումների երկարությամբ: Հիմա Չինաստանի իշխանությունները որոնում են մեծ հեռավորություններով փոխադրումների ավելի արդյունավետ միջոց՝ «հիպերհանգույց» [վակուումային խողովակաշար] տեխնոլոգիայի օգնությամբ»,- ասել է HTT տնօրենների խորհրդի նախագահ Բիբոպա Գրեսթուն:
Նրա խոսքով՝ ուղեւորների եւ բեռների գերարագ տեղափոխության նոր տեսակը Չինաստանի իշխանություններին թույլ կտա լուծել շատ կենսական հարցեր: Ծրագրի համաձայն՝ առաջին փուլում վակուումային ուղու երկարությունը կկազմի 10 կմ, իսկ հետագայում այն կերկարացվի:
«Հիպերհանգույցի» հայեցակարգն առաջարկվել է 2012 թվականին կանադա-ամերիկացի ձեռներեց Իլոն Մասկի կողմից: Ըստ այդմ՝ պարկուճ-գնացքը ընթանում է հատուկ վակուումային խողովակաշարով՝ զարգացնելով ավելի քան 1,2 հազար կմ/ժ արագություն: Նախատեսվում է, որ այս նախագիծն ապագայում կմրցակցի ավիա- եւ երկաթուղային տրանսպորտի հետ, թույլ կտա ամբողջությամբ տեսակափոխել աշխարհում գոյություն ունեցող տրանսպորտային ենթակառուցվածքը:

Компания Hyperloop Transportation Technologies (HTT, США) совместно с одним из китайских госпредприятий создадут компанию, которая на территории провинции Гуйчжоу (юг КНР) займется строительством первой в стране линии сверхскоростных вакуумных транспортировок, сообщает ТАСС со ссылкой на Центральное телевидение Китая.
«Китай занимает лидирующие позиции в мире по протяженности высокоскоростных железнодорожных перевозок на дальние расстояния. Сейчас китайские власти ищут более эффективный способ транспортировки при помощи технологии «гиперпетли» [вакуумный трубопровод]», - цитирует телеканал председателя совета директоров HTT Бибопа Гресту.
По его словам, новый вид сверхскоростной переправки пассажиров и грузов позволит властям КНР решить многие насущные задачи. Согласно плану, на первом этапе протяженность вакуумной линии составит 10 км, и в дальнейшем она будет продлена.
Концепция «гиперпетли» была предложена в 2012 году канадско-американским предпринимателем Илоном Маском. Суть ее заключается в том, что поезда-капсулы двигаются по специальным вакуумным трубопроводам, развивая скорость более 1,2 тыс. км/ч. При помощи таких технологий расстояние от Москвы до Санкт-Петербурга человек будет способен преодолеть всего за 40 минут. Предполагается, что данный проект в будущем составит конкуренцию авиа- и железнодорожному транспорту, позволит полностью видоизменить существующую в мире транспортную инфраструктуру.