Սինգապուրի SingHealth  բժշկական հաստատությունների խմբի խոշորագույն տվյալների բազայից հաքերները գողացել են 1,5 մլն մարդու տվյալները, այդ թվում՝ երկրի վարչապետ Լի Սյանլունայի, հայտնում է Straits Times պարբերականը:
Պարբերականը հայտնում է, որ հաքերները գողացել են 1,5 մլն մարդկանց տվյալները, այդ թվում՝ վարչապետի եւ մի քանի նախարարների: Իշխանությունների կարծիքով՝ վարչապետի տվյալները «հատկապես եւ բազմիցս են թիրախավորվել»:
Սա «պետության կողմից ֆինանսավորվող» հաքերային հարձակում էր, հայտնել է պարբերականը: Կիբեռանվտանգության հարցերով գործակալության ղեկավարը նշել է, որ սա «լավ ծրագրված հարձակում էր», գործել են «ոչ սովորական հաքերներ կամ հանցավոր խմբավորումներ»:
Երկրի առողջապահության նախարար Գան Կիմ Յունը եւ կապի ու տեղեկատվության նախարար Ս. Իշվարանը հարձակումը գնահատել են որպես «առավել լուրջ եւ աննախադեպ»:

Хакеры украли данные 1,5 миллиона человек, в том числе премьер-министра Ли Сяньлуна, из базы данных крупнейшей в Сингапуре группы медицинских учреждений SingHealth, сообщает  РИА Новости  со ссылкой на газету  Straits Times.
Как сообщает газета, хакеры украли данные 1,5 миллиона человек, в том числе премьер-министра Ли Сяньлуна и нескольких министров. Власти считают, что личные данные премьер-министра "особенно и неоднократно становились мишенью".
Как пишет издание, это была «финансируемая государством» хакерская атака. Руководитель агентства по вопросам кибербезопасности отметил, что это была «хорошо спланированная атака», работали «не обычные хакеры или преступные группировки».
Министр здравоохранения Ган Ким Юн и министр связи и информации С. Ишваран расценили атаку как «наиболее серьезную и беспрецедентную».