ԱՄՆ-ն նպատակ է դրել էներգակիրների մատակարարների հետ փոխգորածակցությամբ նոյեմբերի 4-ին ընդառաջ հասնել Իրանից նավթի ներմուծման մակարդակի նվազեցմանը՝ մինչեւ զրոյին մոտ նիշ: Այս մասին կիրակի հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն՝ Վենտուրա շրջանում (Քալիֆորնիա նահանգ) ԱՄՆ նախկին նախագահ Ռոնալդ Ռեյգանի գրադարանում ելույթ ունենալիս, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մեր արշավի կենտրոնական ճանապարհը Իրանի բանկային եւ էներգետիկ հատվածի դեմ պատժամիջոցների վերականգնումն է: Ինչպես վերջին օրերին պարզաբանել ենք, մենք կենտրոնացել ենք այն նպատակ վրա, որ իրանական նավթահումք ներմուծող երկրների հետ փոխգործակցությամբ փորձենք նոյեմբերի 4-ին ընդառաջ այդ ներմուծումը հասցնել զրոյին հնարավորինս մոտ»,- նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարը
Պոմպեոն հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է Իրանի ներկայիս ղեկավարության հետ երկխոսություն վարել առաջընթացի ուղիների շուրջ, սակայն Իրանի իշխանությունները նախ պետք է իրենց քաղաքականության փոփոխման «համոզիչ եւ անշրջելի» քայլեր կատարեն:
Նա հայտնել է, որ վերջերս ԱՄՆ-ն Եվրամիության հետ համագործակցությամբ փակել է ապօրինի ուղին, որը թույլ էր տալիս Իրան ուղղել արժույթի փոխանակման գործարքներից ստացված «միլիոնավոր դոլարներ: «Հետո ավելի շատ կլինի»,- խոստացել է Պոմպեոն:
«Նախագահը հստակ հասկացրել է, որ ինքը կցանկանար դա, որ կողջուներ դա,- ասել է ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը՝ պատասխանելով հաղորդավարի այն հարցին, թե հնարավոր է արդյոք Վաշինգթոնի եւ Թեհրանի հարաբերությունների կարգավորումը: - Նախագահն ասել է, որ եթե կարողանանք փոփոխությունների հասնել, եթե կարողանանք ղեկավարությունից ռազմավարական որոշման ընդունման հասնել, թե ինչպես է ապահովելու իր բարեկեցությունը եւ իր ժողովրդի բարեկեցությունը, ապա պատրաստ կլինենք երկխոսություն վարել եւ քննարկել, թե ինչպես առաջ ընթանանք»:
«Նախագահն առնվազն մեկ անգամ ասել է, որ ինքը պատրաստ է դա անել Իրանի ղեկավարության հետ, սակայն ոչ վաղ, քան կգա այդ պահը՝ հենց իրանական ռեժիմում ցուցադրաբար անցկացվեն համոզիչ եւ անշրջելի փոփոխություններ, որոնք այսօրվա դրությամբ չեմ տեսնում: Սակայն հույս ունեմ տեսնել»,- նշել է Պոմպեոն

США поставили цель во взаимодействии с поставщиками энергоносителей добиться снижения уровня импорта нефти из Ирана до близкого к нулю значения к 4 ноября. Об этом госсекретарь США Майкл Помпео заявил в воскресенье во время выступления в библиотеке бывшего президента США Рональда Рейгана в округе Вентура (штат Калифорния), передает ТАСС
«Центральным путем нашей кампании является возобновление санкций в отношении банковского и энергетического секторов Ирана. Как мы поясняли в последние недели, мы сосредоточены на том, чтобы во взаимодействии со странами - импортерами иранской сырой нефти попытаться довести этот импорт как можно ближе к нулю к 4 ноября», - отметил госсекретарь.
Помпео добавил, что Соединенные Штаты готовы вести с нынешним руководством Ирана диалог о путях продвижения вперед, однако прежде власти Исламской Республики должны предпринять «убедительные и необратимые» шаги по изменению своего курса.
Он также сообщил о том, что недавно США во взаимодействии с Евросоюзом перекрыли незаконный канал, позволявший перекачивать в Исламскую Республику «миллионы долларов», полученных на валютообменных операциях. «Дальше будет больше», - обещал Помпео.
«Президент  ясно дал понять, что он бы хотел этого, он бы приветствовал это, - сказал шеф американской дипломатии, отвечая на вопрос ведущего о том, возможно ли налаживание отношений между Вашингтоном и Тегераном. - Президент говорил, что если мы сможем добиться изменений, если мы сможем добиться от руководства принятия стратегического решения относительно того, как обеспечить свое благосостояние и благосостояние своего народа, то будем готовы вести диалог и обсуждать, как двигаться дальше».
«Президент по меньшей мере однажды говорил, что он готов делать это с руководством Ирана, однако не раньше, чем наступит этот момент: когда будут демонстративно проведены убедительные и необратимые изменения в иранском режиме, которых на сегодняшний день я не вижу. Однако я живу в надежде», - отметил Помпео.