Ռուսաստանյան հաքերները, հավանաբար, շարունակում են 2017 թվականին սկսած ԱՄՆ էլեկտրաէներգետիկ ընկերությունների ցանցերը կոտրելու մասշտաբային արշավը, հայտնում է The Wall Street Journal-ը (WSJ):
ԱՄՆ ազգային անվտանգության նախարարության տեղեկություններով՝ հարձակմանը մասնակցել են Energetic Bear կոչվող խմբից ՌԴ-ի համար աշխատող հաքերները: Նախարարությունում կարծում են, որ նրանք հեշտությամբ կոտրել են փոքր կոմունալ ձեռնարկությունների ցանցերը, այնուհետեւ մտել են մատակարարների ցանց, որոնք իրենց հերթին աշխատում են խոշոր ընկերությունների հետ:
Հաքերները հասել են մինչ այն պահը, երբ կարող էին էլեկտրականությունը միացնել եւ անջատել, ու շարքից հանել են էներգիայի հոսքը, հայտարարել է նախարարության արդյունաբերության եւ վերահսկողության համակարգի վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ջոնաթան Հոմերը:
Նախարարության տվյալներով՝ հարձակման զոհն են դարձել հարյուրավոր ընկերություններ: Որոշ ֆիրմաններ կարող են կոտրելու մասին չիմանալ, հաքերների գործողությունները դժվար է հայտնաբերել, քանի որ նրանք օգտագործել են աշխատակիցների հաշվառման տվյալները:
Ազգային անվանգության նախարարությունը ռուսական խմբերի կողմից ԱՄՆ ենթակառուցվածքները կոտրելու մասին զգուշացնում է 2014 թվականից, սակայն մինչեւ հիմա խոսվում էր մի քանի տասնյակ, այլ ոչ թե  հարյուրավոր զոհերի մասին, հստակեցնում է WSJ-ն:
Energetic Bear խմբավորումը (որը հայտնի է նաեւ Dragonfly եւ Crouching Yeti անուններով) ակտիվություն է դրսեւորում առնվազն 2010 թվականից, նրա հիմնական թիրախներն են էներգետիկ եւ արդյունաբերական ձեռնարկությունները: Վաշինգթոնի կարծիքով՝ խմբավորմանը հովանավորում է Ռուսաստանը:
2016-ի վերջին Վերմոնթ նահանգում էլեկտրաէներգետիկ ընկերության համակարգում ռուսաստանյան հաքերների վնասակար ծրագրի մասին հայտնել էր The Washington Post պարբերականը:

Российские хакеры, вероятно, продолжаютсвою масштабную кампанию по взлому сетей электроэнергетических компаний США, начатую в 2017 году, пишет «Немецкая волна»  со ссылкой на The Wall Street Journal (WSJ).
К атаке, по данным министерства национальной безопасности США, причастны работающие на РФ хакеры из группы под названием Energetic Bear. Они легко взломали сети малых коммунальных предприятий, а затем проникли в сети поставщиков, которые в свою очередь работают с крупными компаниями, полагают в министерстве.
Хакеры дошли до момента, когда могли включать и выключать электричество и вывели из строя потоки энергии, заявил глава аналитического отдела системы промышленности и контроля в министерстве Джонатан Хомер.
Жертвами атаки, по данным министерства, стали сотни компаний. Некоторые фирмы могут не знать о взломе, действия хакеров сложно обнаружить, так как они использовали при этом учетные данные сотрудников.
Министерство национальной безопасности предупреждает о взломах инфраструктуры США со стороны российских групп с 2014 года, однако до сих пор говорилось о нескольких десятках, а не сотнях жертв, уточняет WSJ.
Группировка Energetic Bear (также известная под названиями Dragonfly и Crouching Yeti) проявляет активность по меньшей мере с 2010 года, ее целями в основном являются энергетические и промышленные предприятия. Вашингтон считает, что деятельность группировки спонсирует Россия.
В конце 2016 года об обнаружении вредоносной программы российских хакеров в системе электроэнергетической компании в штате Вермонт сообщала газета The Washington Post.