Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն դիտարկվում է որպես երկրի նախագահի պաշտոնի թեկնածու: Այս մասին Վրաստանի հանրային հեռուստատեսությանը տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է նախկին վարչապետ, իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցության նախագահ, միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլին:
«Զուրաբ Աբաշիձե, Սոզար Սուբարի, Սերգեենկո, իմ մասին նույնպես խոսում են, Թեյա Ցուլուկիանի: Մենք ունենք նաեւ այլ արժանավոր թեկնածուներ, որոնք իսկապես կարող են հաղթել առաջին փուլում», — ասել է Իվանիշվիլին, որի հետ հարցազրույցի անոնսը հրապարակվել է «Արդիական թեման Մակա Ցիցցաձեի հետ» թոք-շոուի պաշտոնական էջում:
Վրաստանում նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն այս տարվա աշնանը: «Վրացական երազանքը» դեռ չի հայտնել իր թեկնածուի մասին, մինչդեռ ոչ պաշտոնական լուրերում ժամանակ առ ժամանակ նշվում են տարբեր անուններ՝ փախստականների հարցերով նախկին նախարար Սոզար Սուբարի, ԱՆ ղեկավար Դավիթ Սերգեենկո, արդարադատության նախարար Թեյա Ցուլուկանի եւ անգամ Իվանիշվիլի:
Նախագահական ընտրությունների հստակ օրը կհայտարարվի քվեարկությունից 60 օր առաջ:
Ընտրություններում առաջադրվելու մասին արդեն հայտնել են Վրաստանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Նինո Բուրջանաձեն, Վրաստանի լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ Շալվա Նատելաշվիլին, «Գիրչի» կուսակցության ղեկավարներից մեկը` Զուրաբ Ջապարիձեն, «Վրացական երթ» շարժման առաջնորդներից մեկը` Սանդրո Բերեգաձեն, 10 կուսակցությունների թեկնածու, Վրաստանի նախկին ԱԳ նախարար Գրիգոլ Վաշաձեն, ինչպես նաեւ Վրաստանի խորհրդրանի նախկին խոսնակ, «Եվրոպական Վրաստան» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդներից Դավիթ Բաքրաձեն:

Спецпредставитель премьер-министра Грузии по вопросам урегулирования отношений с РФ Зураб Абашидзе рассматривается в качестве кандидата на пост президента страны. Об этом экс-премьер, председатель правящей партии «Грузинская мечта» миллиардер Бидзина Иванишвили заявил в эксклюзивном интервью Общественному телевидению Грузии
«Зураб Абашидзе, Созар Субари, Сергеенко, обо мне тоже говорят, Тея Цулукиани. У нас есть еще много достойных кандидатов, которые действительно смогут победить в первом же туре», — сказал Иванишвили, анонс интервью с которым опубликован на официальной странице ток-шоу «Актуальная тема с Макой Цинцадзе» .
Президентские выборы в Грузии пройдут осенью этого года. В «Грузинской мечте» пока не назвали официального кандидата, при этом в кулуарах время от времени всплывают разные имена – называют бывшего министра по делам беженцев Созара Субари, главы Минздрава Давида Сергеенко, министра юстиции Теи Цулукиани и даже самого Иванишвили.
Точная дата президентских выборов будет объявлена за 60 дней до дня голосования.
О желании баллотироваться на выборах уже официально заявили экс-спикер парламента Грузии Нино Бурджанадзе, лидер «Лейбористской партии Грузии» Шалва Нателашвили, один из лидеров партии «Гирчи» Зураб Джапаридзе, один из лидеров движения «Грузинский марш» Сандро Брегадзе, кандидат от десяти  партий экс-министр иностранных дел Грузии и представитель бывшей правящей партии «Единое национальное движение» Григол Вашадзе, а также экс-спикер парламента Грузии, один из лидеров оппозиционной партии «Европейская Грузия» Давид Бакрадзе.