Մեխիկոյի մի շարք շրջանների փողոցներում վատթարացող վիճակը տեղական ոստիկանությանը ստիպել է արմատական քայլի դիմել եւ հանցավորության դեմ պայքարում ընդգրկել ուղղաթիռներ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Քաղաքի կառավարությունը հայտնում է, որ երեքշաբթիից գործարկվել է «Կոնդոր» գործողությունը, որի շրջանակում հանրային անվտանգության նախարարության 10 ուղղաթիռ օրական 3 անգամ տարբեր ժամերի կթռչեն մեգապոլիսի առավել վտանգավոր շրջաններով:
Բոլոր մեքենաները հագեցած են հզոր խցիկներով, որոնք գործում են մինչեւ 25 կմ հեռավորությամբ, եւ ջերմացույցներով՝ ընդունակ մարդկանց տարբերակելու նույնիսկ ծառերի հետեւում ու թաքստոցներում:
Մեխիկոյի քաղաքապետ Խոսե Ամիեւա Գալվեսը նշել է, որ նման քանակությամբ ուղղաթիռների կիրառումը հանցագործություններին արագ արձագանքում կապահովի, քանի որ Մեխիկոն հարավից հյուսիս հատելն, օրինակ, ընդամենը 7 րոպե կտեւի:
Վերջին տարիներին Մեքսիկան վերապրում է երկրի տարբեր շրջաններում հանցավորության բռնկում, ինչը մեծապես պայմանավորված է թմրակարտելների գործունեությամբ: Երկրի մայրաքաղաքը բացառություն չէ, որի փողոցներում ավելի հաճախ են բախումներ տեղի ունենում հակամարտող բանդաների եւ ոստիկանների միջեւ, աճում է սովորական քրեական հանցավորությունը (փողոցային կողոպուտները, առեւանգումները, շորթումները):

Удручающая ситуация с безопасностью на улицах ряда районов Мехико заставила местную полицию пойти на радикальный шаг и привлечь к борьбе с преступностью вертолеты, передает РИА Новости.
Как сообщает правительство города, со вторника введена в действие операция «Кондор», в рамках которой 10 вертолетов министерства общественной безопасности города будут три раза в день в разные часы облетать наиболее опасные районы мегаполиса.
Все машины снабжены мощными камерами, работающими на расстоянии до 25 километров, и тепловизорами, способными различать людей даже под деревьями и в укрытиях.
Мэр Мехико Хосе Амьева Гальвес отметил, что применение такого числа вертолетов обеспечит быстрое реагирование на преступления, так как время для пересечения всего Мехико с юга на север составляет, к примеру, всего семь минут.
В последние годы Мексика переживает всплеск преступности в разных районах страны, что во многом связано с деятельностью наркокартелей. Столица страны не стала исключением, и на ее улицах все чаще происходят столкновения между противоборствующими бандами и полицией, растет обычная уголовная преступность (уличные грабежи, похищения, вымогательства).