Մայոր Հայկ Թորոյանն ու Վանո Խաչատրյանը 2016թ.-ի ապրիլի 2-ին միասին են դուրս եկել Մատաղիսի զորամասից: Միմյանց հրաժեշտ են տվել բակում ու գնացել հակառակ ուղղություններով՝ դիրքերում ծառայողներին զենք հասցնելու:
«Ես վերադարձա, Հայկը՝ չէ...»,- հուզմունքը մի կերպ զսպելով ասում է Վանոն:
Հայկ Թորոյանը 5 տարի Մատաղիսի զորամասում էր ծառայում, 31 տարեկանում արդեն մայորի կոչում էր ստացել, զորամասի լավագույն սպաներից էր: Շուտով պետք է Երեւան տեղափոխվեր. հրամանը ստորագրվել էր՝ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում էր ծառայությունը շարունակելու: Սպան որոշել էր Երեւան տեղափոխվելուց հետո նաեւ ընտանիք կազմել: Քառօրյա պատերազմը, սակայն, անավարտ թողեց մայորի երազանքները: 2016թ.-ի ապրիլի 2-ի վաղ առավոտյան, լսելով շփման գծում լարված իրավիճակի մասին, միանգամից դիրքեր էր բարձրացել՝ զինվորներին օգնելու:
«Հայկին վերջին անգամ տեսել եմ մարտական դիրքեր բարձրանալուց 5 րոպե առաջ: Միասին ենք զինամթերքը բարձել մեքենան, հակ-ի մոտ հաջող ենք արել, ասել՝ մինչ հանդիպում ու... դրանից հետո մեկ էլ զոհվելուց հետո եմ տեսել... Հայկը վստահ էր, որ մեզ մոտ ամեն ինչ լավ է լինելու, չէր վախենում: Նույնիսկ առավոտյան դիրքեր մեկնելուց առաջ սափրվեց, օծանելիքը ցանեց, կատակելով ասաց, թե հանկարծ գերի ընկնեմ, չասեմ՝ ինչ անկոկիկ սպա է, բոլորս ծիծաղեցինք... Էդ դժվար պահին էլ հումորն էլ չէր պակասում Հայկից»,- հիշում է Վանոն:
Հայկ Թորոյանին ադրբեջանցիները գլխատել են կենդանության օրոք: Ծառայակից ընկերները նրա մարմինը հայտնաբերել են ապրիլի 3-ին: Վանոն ընկերոջ դաժան սպանության մասին չի ուզում խոսել: Ասում է՝ ծանր է իր համար այդ մասին հիշելը: Դրա փոխարեն Վանոն պատմում է, որ Հայկը մինչեւ վերջ պայքարել է. «Մարտական դիրքեր տանող ճանապարհին Հայկը հանդիպել է հակառակորդի դիվերսիոն-հետախուզական խմբին, մարտ է վարել... ուժերն անհավասար են եղել, Հայկը երկու տասնյակ ադրբեջանցիների դեմ կռիվ է տվել: Մինչեւ վերջին փամփուշտը Հայկը պայքարել է ու այդ ժամանակ էլ զոհվել է»:
Այնտեղ, որտեղ զոհվել է Հայկը, հուշաքար է տեղադրվել: Մի հուշարձան էլ շուրջ 2 ամիս առաջ Պենզայի հրետանային ինստիտուտի սպաներն են տեղադրել Մատաղիսի զորամասի դիմաց՝ բլրին:
«Արձանը խորհրդանշում է Հայկի՝ ապրիլի 2-ին կատարած գործողությունը: Նա զենք-զինամթերք էր մատակարարում մարտական դիրքեր, գլխարկն էլ հայտնաբերել ենք նրա մահվանից հետո՝ մեքենայի մեջ»,- ներկայացնում է Վանոն:
Հայկի հարազատներն արձանը դեռ չեն տեսել: Վանոն ասում է՝ տարածքը բարեկարգելուց հետո կլինի բացման արարողությունը, որին նաեւ Թորոյանները կմասնակցեն:
«Այսպես Հայկը միշտ մեզ հետ է, գալիս ենք, զրուցում, նորից վերադառնում ծառայության»,- խոսքն ավարտում է սպան:

Mayor Hayk Toroyan and Vano Khachatryan came out on April 2, 2016 from the Mataghis military unit. They said goodbye and went to the opposite directions to bring weapons to their positions.
“For the last time I saw Hayk 5 minutes before going to the battlefield. Together we have loaded the ammunition into the car,” said Vano Khachatryan.
Hayk Toroyan served for five years at the Mataghis military unit and at the age of 31 he was promoted to the rank of Major and was one of the best officers of the military unit.
Soon he was going to move to Yerevan as the order has already been signed, and he was going to continue his service at the Armenian Defense Ministry. The officer decided to make a family after moving to Yerevan.The four-day war, however, left the mayor's dreams unrealized. Early in the morning of April 2, 2016, when he heard about the tense situation on the line of contact, he headed to positions to help the soldiers.
“I saw Hayk for the last time 5 minutes before going to the battlefield. Together we have taken the ammunition to the car, and we said goodbye…and for the next time I saw him dead. Hayk was confident that eveything would be good, he was not afraid. He even shaved in the morning , spayed the perfume and said ‘If I am captured I don’t want them to think I am untidy” said his friend.
Hayk Toroyan fellow friends found his body on April 3. Vano does not want to talk about his friend’s murder but said that he was fighting till the end.
"On the way to the battlefield Hayk met the enemy subversive-intelligence group, he had a battle ... the strength was unequal, Hayk fought against two Azerbaijanis. And until the last bullet Hayk fought and then died.”
A monument was erected where Hayk was killed and according to Vano, the opening ceremony will be held after the reconstruction of the territory, which will also be attended by Hayk Toroyan’s family.
"So Hayk is always with us, we come there, talk to him, and come back to the service again," the officer concluded.