ՀԱՊԿ ղեկավարությունը տվյալներ չունի այն մասին՝ արդյոք Հայաստանը գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի հետկանչի պաշտոնական դիմում ներկայացրել է։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»–ին հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը։
Պատասխանելով հարցին այն մասին, թե հայկական կողմը դիմել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի հետկանչի հարցով, Սեմերիկովը հայտարարել է. «Ես պաշտոնական տեղեկություն չունեմ այն մասին, թե հայկական կողմը դիմել է գործող գլխավոր քարտուղարի հարցով ինչ–որ պաշտոնական փաստաթղթով»։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմից համապատասխան դիմումի դեպքում անհրաժեշտ կլինի ՀԱՊԿ անդամ երկրների հետ համաձայնեցման գործընթաց սկսել։
«Այնուհետեւ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը որոշում կկայացնի»,–նշել է Սեմերիկովը՝ պարզաբանելով, որ այդ գործընթացի տեւողությունը կախված կլինի նրանից, թե ՀԱՊԿ անդամ երկրները ինչպես կանցկացնեն համաձայնեցման գործընթացը եւ ով կընդգրկվի դրանում։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ–ն հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ կանոնների համաձայն՝ հենց հայկական կողմը պետք է պաշտոնապես նախաձեռնի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից իր քաղաքացու հետկանչը:

The CSTO leadership have no information about whether Armenia sent an official request to withdraw Yuri Khachaturov from the post of Secretary General, CSTO deputy secretary Valery Semerikov told RIA Novosti.
“I have no information that the Armenian side has sent an official document over the acting secretary general,” the deputy secretary noted.
According to him, in the case of such a request from the Armenian side, the procedure for coordination with all CSTO member states will have to be conducted.
“The Collective Security Council decides,” Semerikov said, explaining that the duration of this process depends on how the CSTO member states will conduct the coordination procedure and who will be involved in it.
According to Russian MFA, in accordance with CSTO rules of procedure, Armenian side should officially initiate the withdrawal of its citizen from the post of the CSTO Secretary General, if the decision on this was made in Yerevan.