ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի վերջին հայտարարությունը անդրադարձ է առաջացրել, որովհետեւ Հայաստանում իշխանափոխությունից հետո Ռուսաստանի պաշտոնատար անձինք խիստ գնահատականներ չեն տվել, հանգիստ են արձագանքել եւ հայտարարել են աշխատելու պատրաստակամության մասին: Այս մասին Հայաստանի գործընթացներին ռուսական կողմի արձագանքի հետ կապված իրավիճակին նվիրված քննարկման ժամանակ ասաց ռուսաստանցի քաղաքագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը:
Նրա խոսքով՝ ՌԴ ԱԳ նախարարի հայտարարությունը կապված է կոնկրետ անձանց հետ. «Այն, ինչը կարող է Մոսկվային մտահոգել ոչ թե անձնական ճակատագիրն է, այլ այն, թե ինչպես է ձեւավորվելու Հայաստանի ներքին եւ արտաքին քաղաքականությունը: Մոսկվային մտահոգում է այն, որ նոր իշխանությունը փորձում է հեղափոխական ճանապարհով խախտել ժառանգորդությունը, եւ սա վտանգավոր է: Հայ քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանի՝ Ռուսաստանի առջեւ նախկին իշխանությունների քծնելու մասին հայտարարության ենթատեքստում Մարկեդոնովը նկատում է, որ Հայաստանի իշխանությունները բազմիցս ՀԱՊԿ-ին քննադատել են ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված պասիվ արձագանքի համար, տարաձայնություններ են եղել ԵՄ-ի եւ ԵՏՄ-ի հարցով: Նրա խոսքով՝ Մոսկվան կարծում էր, որ իշխանությունների մուտքի գործընթացը սահուն կիրականացվի, որոշ բաների վրա աչքերը փակում էր, եւ կա որոշակի հիասթափություն:
Մեկնաբանելով Երեւանում 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների հետ կապված հարցը (այս գործով կալանավորված է երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը – խմբ.)՝ Մարկեդոնովը զարմացած նկատեց, որ Լավրովի հայտարարության մեջ ընդհանրապես խոսք չի գնում այս իրադարձությունների մասին: «Զգուշացնում եւ հարցեր է առաջացնում այն, որ էյֆորիայի մեջ քայլերը չեն հաշվարկվում: Բոլորը համոզված են, որ իշխանությունների հանրաճանաչությունը վաղը եւ վաղը չէ մյուս օրը նույնը կլինի, ինչ այսօր, որ նա ոչ մի անգամ ոչ մի սխալ չի կատարում: Կառավարությունը ժամանակավոր է, առջեւում ընտրություններ են: Հիմնելով կոշտ առճակատման սցենար՝ իշխանություններն ապագայի համար խնդիրներ են ստեղծում: Անկախ արտաքին խաղացողների արձագանքներից՝ դա թույլ չի տա ներքին կայունություն ստեղծել: Անհրաժեշտ է հանգիստ սովորել համադրել հեղափոխության եւ պրագմատիզմի լեզուն»,- նշեց Սերգեյ Մարկեդոնովը:

YEREVAN. – Russian Foreign Minister Sergey Lavrov’s statement resonated because Russian officials did not give harsh assessments after the change of power in Armenia, but reacted calmly and declared their readiness to work, Russian political scientist Sergey Markedonov said.
According to him, Russian Minister’s statement is not connected with specific personalities.
"Moscow does not care about personal destiny, but how Armenia's internal and foreign policy will be formed. What worries Moscow is that the new government is trying to break the continuity by revolutionary means, and this is dangerous,” he said.
In the context of the Armenian political scientist Stepan Grigoryan’s statement on former authorities’ “groveling before Russia”, Markedonov noted that the Armenian authorities repeatedly criticized the CSTO for a passive reaction in connection with the Karabakh conflict, and there were also tensions on the matters of EU and the Eurasian Economic Union.
According to him, Moscow turned a blind eye to a lot of things, believing that the process of changing power would be smooth, however, there is some disappointment now in this regard.
Commenting on the situation over March 1, 2008 tragic events in Yerevan (on the case of second President Robert Kocharyan’s arrest - ed.), Markedonov noted that Lavrov's statement did not refer to these events at all.
“It is troubling and raises questions that steps are not calculated in euphoria. Everyone is sure that the authorities’ popularity will be the same as today, but the government is temporary”, he said referring to the elections.
“By laying down a tight confrontational scenario, the authorities are creating problems for the future. Despite reaction of external players, this will not allow create an internal stability”, he said, adding that Armenia should learn how to combine the language of the revolution with pragmatism.